Na 46. Mednarodnih dnevih mineralov, fosilov in okolja je bilo 94 razstavljavcev iz 17 držav.

Vedno zanimivi minerali

Minuli konec tedna so obiskovalce v Tržič pritegnili 46. Mednarodni dnevi mineralov, fosilov in okolja.

Tržič – Že ob vhodu v Dvorano tržiških olimpijcev je nase opozorila razstava avtorja Lada Srečnika, ki jo je posvetil Mirku Majerju (1924–2017), častnemu članu Društva prijateljev mineralov in fosilov (DPMF) Slovenije in častnemu članu Turističnega društva Tržič. Obe društvi skupaj z Občino Tržič in Prirodoslovnim muzejem Slovenije sta organizirali dneve, na katerih je bilo 94 razstavljavcev iz 17 držav. Viljem Podgoršek s Ptuja sem prihaja že vsaj 25 let kot član DPMF Slovenije in kot zasebni zbiralec, ki ima v svojem muzeju več kot sedem tisoč evidentiranih primerkov mineralov in fosilov. Tokrat je predstavil mineral wulfenit iz opuščenega mežiškega rudnika in nekaj primerkov iz tujine. V strokovnem delu so se dnevi osredotočili na geološko bogastvo Koroške, Savinjske in Velenja; območje je z geološkega vidika najbolj raznovrstno v Sloveniji in veliko znanstvenikov, kot je bil Marko Vincenc Lipold (1816–1883), je raziskovalo to ozemlje. Ne samo minerali, v rudniku in na pobočjih Pece je bilo najdenih veliko fosilov, za zbiralce najzanimivejše in najredkejše so s piritom zapolnjene školjke.

Mlajše udeležence so pritegnile delavnice v organizaciji nekaj osnovnih šol, medtem ko je sežanska Višja strokovna šola, smer Oblikovanje materialov prikazala brušenje kamna. Minerali, fosili in nakit so bili paša za oči in dušo, na ogled ali naprodaj. Sodelujoči so ponudili tudi kaj alternativnega, npr. vodeno meditacijo ali pa kolekcijo perila in oblačil iz naravnih materialov z žepki za kristale.

Živahno je bilo tudi spremljajoče dogajanje. V Kosmačevem rovu so bile na ogled ilustracije iz slikanice Šentanček, fotografije Antonovega rova ter slovenski in mednarodni UV-minerali. V naravno okolje Dovžanove soteske in Galerijo Atrij Tržič so člani KUD Veseli umetniki postavili umetniška dela, ki so nastala v Dovžanovi soteski, v Paviljonu NOB je bila razstava Skrivnostni svet kamna. Turistična vodnica Lučka Kavčič je obiskovalce popeljala po Dovžanovi soteski in Antonovem rovu, in kot je povedala, je bilo precej zanimanja, v soboto je imela goste tudi iz zamejstva, s tržaškega. Med obiskovalci mednarodnih dnevov je bil podžupan francoskega mesta Sainte-Marie-aux-Mines, ki je že več kot petdeset let pobrateno s Tržičem.