Pri reševanju iz porušenih objektov morajo gasilci pogosto prebiti tudi betonske stene ali plošče. / Foto: Simon Šubic

Znati je treba tudi v potresu

Škofjeloški gasilci so začeli niz usposabljanj za specialna znanja, ki jih v praksi le redko uporabijo. Prvo je bilo namenjeno reševanju v primeru porušitve, jeseni sledi usposabljanje za dekontaminacijo.

Škofja Loka – Ob gasilskem domu na Trati so se v soboto škofjeloški gasilci usposabljali za reševanje v primeru potresov in drugih porušitev. Po besedah novega poveljnika Gasilskega poveljstva Občine Škofja Loka Tomaža Ažbeta je šlo za prvo tovrstno usposabljanje, na katerem se je približno 60 sodelujočih operativnih gasilcev iz vseh osmih gasilskih društev v občini Škofja Loka in tudi iz nekaj društev iz občin Gorenja vas - Poljane in Žiri seznanilo z osnovnimi elementi in opremo za reševanje ponesrečencev v primerih porušitev.

»Novo vodstvo občinskega gasilskega poveljstva se je odločilo, da v tem mandatu izpeljemo več usposabljanj za nesreče, ki se na našem območju zgodijo zelo redko in zato gasilci tudi nimamo pravih izkušenj in usposobljenosti za take nesreče. Potresi ali druge porušitve so zagotovo ene od nesreč, s katerimi škofjeloški gasilci nimamo pravih izkušenj, zato si želimo tudi na tem področju nadgraditi znanje čim širšega gasilskega kadra. Mislim, da nam je tokratno usposabljanje dobro uspelo, na njem so sodelovali praktično vsi operativni gasilci iz naših društev. Pokazali so veliko zanimanja in mislim, da so bili tudi sami zadovoljni s potekom urjenja in znanjem, ki so ga na novo pridobili,« je razložil Ažbe. Jeseni bo sledilo novo usposabljanje, takrat se bodo urili v dekontaminaciji ponesrečenih, je dodal.

Inštruktorji iz Gasilske brigade Ljubljana in Gasilsko reševalne službe Kranj – nekateri od njih so tudi člani škofjeloških gasilskih društev – so na usposabljanju predstavili opremo in načine reševanja v šestih različnih situacijah. Gasilci so se tako usposabljali v preboju skozi betonsko ploščo, v reševanju osebe iz vozila, na katerega je padlo veliko breme (npr. drevo), v reševanju oseb iz jaška in z višine, v stabilizaciji objekta ob porušitvi in klasičnem reševanju zasutih izpod ruševin.