Gospod Hrabro Perger s setom medenjakov, za katerega so dobili nagrado na sejmu v Nürnbergu.

Čebelarsko-gozdarski izlet

Ker imajo v maju čebele polno dela in bomo letos dvajsetega maja prvič praznovali svetovni dan čebel, smo se z izletom poklonili tudi čebelarstvu. Odpeljali smo se na Koroško, točneje v Slovenj Gradec, od tam na Kope na »holcerijo«, na poti domov smo se ustavili v Mozirju pri čebelarju.

Pot nas je vodila čez Jezerski vrh na Avstrijsko Koroško in nazaj v Slovenijo, kjer smo se ustavili v Slovenj Gradcu. Tam živi družina Perger, ki že od leta 1757 na tradicionalen način izdeluje izdelke iz medu. Gospod Hrabro nam je na duhovit način predstavil njihovo dejavnost. In ima kaj povedati, saj jih je obiskalo že veliko zanimivih ljudi. Med drugim so si pri njih izdelovanje sveč in lectovih src ogledali tudi Luciano Pavarotti, njegova svetost dalajlama in vrsta drugih pomembnežev. Sodelujejo z znanim oblikovalcem Oskarjem Kogojem in skupaj so oblikovali sveče za papeža in sveče za darila, ko je Slovenija predsedovala Evropski skupnosti, ter za priložnost, ko je Donald Trump postal »slovenski zet«. Njihove medenjake je jedel Tomaž Humar na najbolj zahtevnih odpravah. Pri Pergerjevih, kjer tradicijo izdelovanja izdelkov iz medu vodi že deveta generacija, smo videli tudi 35 kilogramov težko svečo in izvedeli, da za izdelavo enega litra parfuma porabijo osemsto kilogramov medu. Na koncu predstavitve smo si ogledali še zanimivo pasjo kočo.

Nato smo se odpeljali na Kope, kjer sta nam »holcer« Tomi in njegov prijatelj Franc na humoren način prikazala, kako so včasih opravljali gozdarska opravila s starimi orodji. V Centru Kope smo si ogledali film o Pohorju in duhovit film o žaganju drv na »holceriji«, ki ga je odkupila ameriška agencija Jukin media in si ga je po svetu ogledalo že več kot dvajset milijonov gledalcev. Naši gostje so se v dvojicah pomerili še v različnih »disciplinah«: žaganju hloda, zlaganju polen v stolp, zabijanju žebljev in hoji s smučmi. Sledila je prava »holcerska« malica – pohorski lonec. Za konec smo doživeli še krst novih »holcerjev« in zapeli ob harmoniki. Kar težko se je bilo odpraviti naprej.

Domov smo se odpeljali skozi Savinjsko dolino in se ustavili v Mozirju, kjer nam je čebelar Ivan Čopar prikazal, kako vzgaja čebele. V urejenem čebelnjaku smo spoznali, kako čebele prinašajo med, kakšna je organizacija čebel v panju in kako ima čebelar urejeno sobo za apiterapijo. V njegovi domači hiši pa smo nekaj izdelkov tudi pokusili.