Zaliv in plaža Hanuma, kjer so posneli film Modri Havaji z Elvisom Presleyjem v glavni vlogi. / Foto: osebni arhiv

Narava, pohodi in plaže

Rajsko otočje v Tihem oceanu: Havaji (2)

Ko je Nejc Havaje obiskal prvič, si je za izhodišče izbral Honolulu, potem pa od tam raziskoval naprej. Tudi letos se je odločil za isti kraj. »Prvič sem obiskal Oahu in Big Island. Z otoka na otok so odlične letalske povezave. To je za Havajce tako kot pri nas mestni avtobus. Iz Oahuja recimo letijo letala na druge otoke desetkrat do petnajstkrat na dan. Kljub temu velja vsa procedura, ki smo je vajeni na večjih letališčih. Ravno tako moraš biti dve uri pred letom na letališču, recimo.« Tokrat je Nejc obiskal še enkrat Oahu, potem pa Kauai in Maui.

Trije otoki, trije tedni. Nastanjen je bil kar v hotelu. »Odločil sem se za hotel, ker se cene drugih nastanitev niso bistveno razlikovale od hotelske. Vzel sem samo nočitev, ker mi do ameriškega zajtrka na Havajih res ni. Zjutraj sem si v bližnjem marketu kupil kako sadje, jogurt. Če pomislim na ceno, je bil potem zajtrk – bi lahko rekli – najdražji obrok dneva, a sem za svoja merila jedel vsaj približno normalno hrano.«

Hrana je zagotovo nekaj, kar Nejca na otoku ne prepriča ravno. Pa tudi plaže niso tisto, kar bi ga najbolj pritegnilo na Havajih, čeprav ima večina ljudi, ko omeniš Havaje, pred očmi ravno to. Nejc nadaljuje: »So zanimive in dejstvo je, da ene najlepših na svetu. Na Havajih najdemo belo, rjavo, črno, zeleno, rdečo in stekleno plažo. Steklena je nastala zaradi obrušenega stekla, ki ga je morje naneslo v zaliv. Obrušeno pa je do te mere, da je nenevarno. Na Mauiju sem odkril še rdečo plažo z živordečim peskom, ki je bila malce skrita – in je res naredila vtis name.«

Nejca tja vleče narava. Pravi, da na Havajih res lahko vsak najde kakšno aktivnost zase. Njemu so najljubši pohodi. »Moj najdaljši treking je trajal osem, devet ur. In to so res naporni trekingi, ki se največkrat zaključijo z norimi razgledi nad oceanom. Lahko tudi plavaš, snorklaš, se potapljaš. Z delfini lahko plavaš le v parku, saj so pri njih vse divje živali zelo zaščitene. Želve in kite namreč lahko vidiš kar z obale. In če slučajno naletiš na želvo na obali in jo poskušaš pobožati ali pa si izposodiš čoln in prideš z njim preblizu kitu, pa da te dobi obalna straža, si lahko takoj ob nekaj tisoč dolarjev. Udeležiš se lahko botaničnih, zgodovinskih, kulturnih tur ... Na Kauaiju lahko surfaš, kar sem poskusil, pa me ni ravno prepričalo. Na Havajih so snemali številne filme, tako da si lahko ogledaš nekatera prizorišča. Obiščeš plantaže kave, ananasa, kjer so sicer vstopnine grozno visoke, recimo štirideset dolarjev na uro, a ljudje vseeno nekako na to računajo.«

(Nadaljevanje prihodnjič)