Ob bazenu v Kopačnici je že zdaj vsako poletje zelo živahno, investitor IJP pa v prihodnosti na tem mestu načrtuje gradnjo novih bazenov in manjših glamping hišk. / Foto: Tina Dokl (arhiv GG)

Pridobili koncesijo za Kopačnico

Vlada je pred kratkim izdala uredbo o koncesiji za rabo termalne vode za ogrevanje in potrebe kopališča v Kopačnici, kar je bila še zadnja ovira na poti za pridobitev gradbenega dovoljenja.

Gorenja vas – »V občini vse sile usmerjamo v razvoj turizma, zato je pridobitev koncesije za Kopačnico za nas izjemnega pomena, saj bo to v prihodnje predstavljalo enega nosilnih turističnih segmentov pri nas,« sta se vladne uredbe o koncesiji razveselila župan in direktorica občinske uprave Milan Čadež in Elizabeta Rakovec. Lokacija se namreč po njunih besedah izkazuje kot vedno bolj strateška, tudi zaradi bližine dveh smučišč. Topla zdravilna voda pa je bila po besedah župana preizkušena že v času idrijskih rudarjev za zdravljenje kožnih bolezni, ki so jim bili izpostavljeni ob taljenju živosrebrne rude.

Pobudo za podelitev koncesije za rabo termalne vode v Kopačnici je Občina Gorenja vas - Poljane podala že pred desetimi leti. Pred dvema letoma so jo prenesli na družbo IJP z Ljubnega ob Savinji, ki na tem mestu načrtuje gradnjo novih bazenov in manjših glamping hišk. Glede na izdano uredbo je rok za končanje gradnje približno tri leta po sklenitvi koncesijske pogodbe z izbranim koncesionarjem, so sporočili z vlade. »Po pridobitvi uporabnega dovoljenja bo izbrani koncesionar v letu 2021 začel izvajati poskusno črpanje termalne vode, in sicer deset tisoč kubičnih metrov na leto.« Pri vladi tako ocenjujejo, da bo v letu, ko se predvidoma začne raba vode za turistične namene, torej v drugi polovici leta 2021, koncesijska dajatev znašala 398 evrov, za leti 2022 in 2023 pa 796 evrov.

»Imamo srečno roko pri izbiri investitorja, saj bo gradnja potekala z občutkom do okoliške narave. Ni namreč pritiska po velikih zgradbah in masovnem turizmu, ampak se načrtuje sonaravna gradnja, kar pomeni dodano vrednost za tamkajšnje okolje,« je prepričana Elizabeta Rakovec. Župana veseli, da so vendarle dobili težko pričakovano koncesijo, saj je tako izpolnjen eden od pogojev za nadaljevanje projekta v Kopačnici in se bo investitor lahko lotil sestavljanja dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja. »Žal mi je samo, da je kljub našim večkratnim posredovanjem trajalo tako dolgo. Zdaj pa ni več objektivnih ovir za izdajo gradbenega dovoljenja,« je zadovoljen župan. Prve testne bajerje so sicer v Kopačnici izdelali že leta 2009, leta 2012 pa so ob bazenu postavili tudi leseno brunarico z gostinsko ponudbo. Bazen je vse od takrat zelo dobro obiskan, je še dodal župan, saj številni verjamejo v zdravilno moč geotermalne vode, ki priteče iz 460 metrov globoke vrtine in ima stalno temperaturo 23,4 stopinje Celzija, vsebuje pa tudi žveplene in druge snovi, ki veljajo za zdravilne.