V četrtek začetek volilne kampanje

V četrtek se bo začela uradna volilna kampanja pred letošnjimi predčasnimi državnozborskimi volitvami, ki bodo 3. junija.

Kranj – Do preteklega četrtka, torej teden dni pred iztekom roka za vložitev kandidatnih list za junijske predčasne parlamentarne volitve, je kandidature vložilo devet strank, od tega pet v vseh osmih volilnih enotah. Seznam vloženih list po volilnih enotah bodo ponovno osvežili danes, so napovedali na Državni volilni komisiji (DVK), svoje kandidatne liste pa bodo predlagatelji nato lahko vložili le še v četrtek, v prazničnih dneh tega ne bo mogoče storiti.

V vseh osmih volilnih enotah so doslej kandidatne liste vložile stranke SD, DeSUS, Lista Marjana Šarca, Dobra država in Zedinjena Slovenija. Rok za vložitev kandidatnih list na volilne komisije volilnih enot se izteče v četrtek, 3. maja, ko je tudi zadnji dan, ko se lahko podpiše obrazec podpore listi kandidatov. Obenem imajo kandidati še ta dan čas, da DVK sporočijo organizatorja volilne kampanje in podatke o odprtju posebnega transakcijskega računa za volilno kampanjo. Do 13. maja bodo volilne komisije sestavile seznam potrjenih list kandidatov v volilnih enotah po vrstnem redu, ki se določi z žrebom, in sezname kandidatov, o katerih se glasuje v posameznih volilnih okrajih. Do 18. maja bo DVK javno objavila seznam list kandidatov po volilnih enotah. Do 23. maja lahko oskrbovanci domov za starejše ter volivci, ki so v bolnišnicah ali zaporih, okrajni volilni komisiji sporočijo, da želijo glasovati po pošti. Na enak način lahko glasujejo tudi invalidi, če predložijo odločbo pristojnega organa o priznanju statusa invalida. Predčasno glasovanje bo na sedežih okrajnih volilnih komisij potekalo 29., 30. in 31. maja. Do 30. maja morajo volivci, ki bodo na dan glasovanja zunaj okraja svojega stalnega prebivališča in želijo glasovati na volišču v drugem okraju, to sporočiti okrajni volilni komisiji, na območju katere so vpisani v volilni imenik. Tudi volivci, ki se zaradi bolezni ne morejo osebno zglasiti na volišču in želijo glasovati na svojem domu, morajo to okrajni volilni komisiji sporočiti do 30. maja, enako velja za volivce, ki nimajo stalnega prebivališča v Sloveniji, pa želijo glasovati na volišču v Sloveniji. Prvega junija se konča javna volilna kampanja in začne volilni molk, 3. junija pa bo splošno glasovanje. Do 11. junija bodo znani tudi izidi glasovanja po pošti iz tujine, od 12. do 19. junija pa sledi ugotavljanje končnega izida glasovanja ter priprava in objava končnega poročila o izidu državnozborskih volitev.