Marici Albreht so podelili naziv častne predsednice društva Cvetke. / Foto: Tina Dokl

Zgled kreativnosti in veselja

V Žireh se v teh dneh odvijajo tradicionalni Slovenski klekljarski dnevi, v okviru katerih so na ogled številne razstave klekljanih izdelkov, obenem pa so pripravili pester spremljevalni program.

Žiri – »Narod brez tradicije je narod brez prihodnosti. Žirovci pa znamo biti ponosni na tradicijo,« je ob odprtju 12. Slovenskih klekljarskih dni poudaril žirovski župan Janez Žakelj. Tako tudi v klekljarskem društvu Cvetke vsako leto spomnijo na del žirovske tradicije, ki je bila po županovih besedah še pred desetletji za njihove prednike obvezen del vsakdana. »Klekljali so tudi po dvanajst ur na dan, da so zaslužili za preživetje.« Danes je pri klekljanju poudarek na druženju in medgeneracijskem sodelovanju. Klekljanja se ta čas v Žireh uči več kot sto osnovnošolcev. »Tudi zato, ker ste jim člani društva Cvetke zgled kreativnosti in veselja,« je prepričan župan.

Žirovske klekljarice so tako tudi letos pripravile vrsto izdelkov, ki so do srede na ogled na več lokacijah po Žireh. »Ti izdelki so prava paša za oči in so nam resnično lahko v ponos. So dokaz, kako uspešno je moč združiti izkušenost mojstric in mladostno radoživost,« je bil nad razstavljenimi izdelki navdušen župan, ki se je ob tej priložnosti zahvalil vsem, ki znanje klekljanja prenašajo iz roda v rod in tako ne le ohranjajo tradicijo, ampak obenem otroke učijo pomembnih veščin, kot so potrpljenje, vztrajnost, spretnost in ustvarjalnost. Pri pripravi izdelkov za razstave so po besedah podpredsednice društva Cvetke Mojce Albreht znova posegle v zgodovino, saj so klekljale čipke, za katere je vzorce risal Janez Oblak, ki so ga Žirovci poznali tudi pod imenom Žunarjev oziroma Strojarjev Janez. V njegovi zapuščini so našli tudi katalog Jugoslovanske čipke iz leta 1938, ki ga je izdal Državni osrednji zavod za žensko domačo obrt. Na eni od razstav so tako na ogled še čipke, ki so nastale po vzorcih iz tega kataloga.

Ob odprtju klekljarskih dni so razglasili tudi rezultate natečaja, v okviru katerega so letos ustvarjali pod naslovom Čipka na mojem šalu. Prejeli so kar 75 šalov, od tega dva celo iz Hrvaške. Komisijo je najbolj navdušil šal Andreje Štern iz Cerkelj na Gorenjskem. Posebno presenečenje pa so ob tej priložnosti pripravili za nekdanjo dolgoletno predsednico društva Cvetke Marico Albreht, legendarno žirovsko klekljarsko učiteljico, ki po besedah Mojce Albreht predstavlja sinonim za klekljanje. Za njene posebne zasluge pri razvoju klekljarstva v Žireh so ji namreč podelili naziv častne predsednice društva. »Kar sem delala, sem delala z dušo in srcem. Še zdaj rada klekljam in učim, kar pomeni, da rada živim,« se je priznanja razveselila Marica Albreht.