Po mnenju protestnikov je vodstvo podjetja grobo poseglo v njihove delavske pravice. / Foto: Gorazd Kavčič

S protestom zahtevajo svoje pravice

Sindikata zaposlenih na Fraportu Slovenija sta uresničila napovedi o protestu zaradi sprejema nove kolektivne pogodbe. Pred upravno stavbo podjetja se je zbralo kakšnih sto protestnikov.

Zgornji Brnik – Včeraj popoldne je na brniškem letališču potekal protestni shod delavcev, zaposlenih na Fraportu Slovenija, ki sta ga organizirala Sindikat poklicnega gasilstva Aerodrom Ljubljana in Svobodni sindikat Aerodrom Ljubljana. Pred upravno stavbo Fraporta Slovenija se je zbralo približno sto protestnikov, ki so glasno zahtevali svoje pravice. Po besedah Davida Švarca s Sindikata poklicnega gasilstva Slovenije je protest podprlo še kakšnih deset drugih sindikalnih organizacij, katerih predstavniki so prišli podpret zahteve delavcev.

Kot smo že poročali, je po mnenju obeh omenjenih sindikatov vodstvo podjetja z novo kolektivno pogodbo grobo poseglo v pravice zaposlenih. Ta je bila, kot pravijo, usklajena le s Sindikatom družbe Aerodrom Ljub­ljana, medtem ko sta bila preostala dva sindikata s pogajalskega procesa izločena.

V sindikatih delodajalcu očitajo, da so v novi pogodbi, ki je v veljavi od začetka aprila, oklestili številne že pridob­ljene pravice in vanjo zapisali člene na škodo delavcev. Med drugim vodstvu očitajo, da so skrajšali odpovedne roke, ukinili pravico do solidarnostne pomoči, iz pogodbe izločili sistem napredovanj in nagrajevanj. Sindikati zahtevajo tudi višje vrednotenje nedeljskega in nadurnega dela ter priprav­ljenosti na domu.

Vodstvo podjetja je včerajšnji protest označilo kot »nepotrebno zaostrovanje«.

Po mnenju vodstva družbe namreč »ostre dejavnosti sindikata, ki zastopa interese le dela zaposlenih, škodujejo ugledu družbe in vsem zaposlenim«. Zanikajo tudi obtožbe sindikatov, da naj bi z ustrahovanjem poskušali preprečiti udeležbo zaposlenih na protestu, in dodajajo, da nov sistem pozdravlja velika večina delavcev in ga ne morejo spreminjati »zaradi nezadovoljstva dveh delovnih skupin«.

Kot med drugim poudarjajo, so najnižje osnovne plače povečali za 19 odstotkov, v povprečju pa za sedem odstotkov, nova pogodba pa uvaja tudi brezpogojno letno rast plač v višini 0,8 odstotka. Prav tako zanikajo, da so z novo kolektivno pogodbo posegli v pravice delavcev. Kot pravijo, so odpovedni rok z devetdeset na osemdeset dni skrajšali le v primeru odpovedi iz razloga nesposobnosti. Tudi odmor za malico je še vedno zagotovljen v času tridesetih minut, razen v izjemnih okoliščinah. Dodajajo tudi, da nov plačni sistem skupaj s pravilniki zagotavlja tudi že vnaprej potrjena in rezervirana finančna sredstva, kar s prejšnjo kolektivno pogodbo ni bilo zagotovljeno.

Kljub temu sindikata in vodstvo ostajata na različnih bregovih. Kot pravi Ignac Švab, predsednik Sindikata gasilcev Aerodroma Ljub­ljana, jim do danes z vodstvom podjetja ni uspelo zbližati stališč. »Uprava vztraja pri tem, da se srečamo konec leta in dorečemo nerešene stvari, zdaj pa se niso bili pripravljeni pogajati,« pravi Švab. Podobno so tudi na Fraportu Slovenija zagotovili, da se po celotni vpeljavi plačnega sistema in sistema napredovanj sestanejo za skupno mizo in preverijo, ali ima sistem pomanjkljivosti in jih je treba odpraviti. Kakšni bodo naslednji koraki sindikatov, Švab še ni mogel povedati, saj da bosta končno odločitev sprejela izvršna odbora obeh sindikatov. Kot pa je že pred časom povedal Švarc, ni izključena niti možnost stavke.