Postopki so predolgi

Alpe Adria Green pristojnim očita, da zavlačujejo začetek postopka ugotavljanja nastanka okoljske škode v Industrijski coni Laze v Kranju.

Kranj – Kot odgovor na odprto pismo so konec marca iz Agencije Republike Slovenije za okolje (ARSO) poslali dopis Alpe Adria Green (AAG), v katerem so jih obvestili o poteku dogodkov glede ugotavljanja okoljske škode na območju Industrijske cone Laze v Kranju. V njem so med drugim zapisali, da so v postopek vključili tudi Mestno občino Kranj, saj je po mnenju agencije ARSO pri sanaciji okoljske škode na območju Laz treba najprej preprečiti onesnaževanje okolja. To bo mogoče s priklopom obstoječega kanalizacijskega omrežja na že zgrajeno javno kanalizacijo v Lazah, ki je priključena na Centralno čistilno napravo Kranj. Zaradi nerešenih denacionalizacijskih postopkov se predvidena gradnja komunalne infrastrukture še ni začela, ARSO pa namerava z upravno odločbo Mestni občini Kranj naložiti ukrep v smislu izgradnje celotne komunalne infrastrukture na tem območju, saj ocenjujejo, da je to edini način, ki bo preprečil nadaljnje onesnaževanje vodotokov. Ocenjujejo tudi, da je k tem treba pritegniti tudi povzročitelje obremenitve na tem območju. Hkrati so je agencija ARSO v dopisu pojasnila, da so tisti, ki opravljajo dejavnost na območju Laz, pod stalnim inšpekcijskim nadzorom in da je postopek reševanje te problematike izjemno zapleten.

Pri AAG z odgovorom niso zadovoljni, saj so tako oni kot Civilna iniciativa za zeleno Stražišče prepričani, da ne drži, da bi v Lazah vse potekalo po predpisih. Tam so bili namreč obravnavani požari, izliv odpadnega olja in izliv barve. Potok pod industrijsko cono je vidno onesnažen, zelenje ob strugi je požgano, večkrat opažajo tudi barvne izpuste v zrak. Ugotovljene so bile tudi druge okoljske škode.

Prav tako se jim pri AAG zdi nesprejemljiv predlog agencije ARSO glede priklopa kanalizacijskega omrežja iz Industrijske cone Laze na obstoječe kanalizacijsko omrežje, očitajo pa jim tudi, da niso storili nič v smislu preprečevanja in sanacije škode. Zato so jim pred dnevi poslali odgovor na dopis, v katerem so med drugim zapisali: »Žal kaže, da mora priti do ekološke katastrofe, šele potem pristojni organi morda le opazijo, da so bile ljudem zaradi obratovanja, za katero so izdali potrebna dovoljenja, kršene pravice do zdravega življenjskega okolja.«