Hanzi Mlečnik, umetnik samouk, ki časti barve in ima spoštovanje do svinčnika in dela.

Hanzi uživa v nasprotjih

Jutri ob 10. uri bodo v Tišlerjevi dvorani Mohorjeve hiše v Celovcu proslavili 40-letnico otroškega vrtca Naš otrok/Unser Kind, ki je bil prvi dvojezični vrtec v Celovcu in med prvimi dvojezičnimi vrtci na Koroškem.

Leta 1967 rojenemu slikarju samouku Hanziju Mlečniku iz Celovca, ki ima dom tudi na stari kmetiji v Selah, po poklicu pa uspešnemu knjigotržcu v Mohorjevem knjižnem središču v Celovcu, je pripadla čast, da so bili z razstavo njegovih del v Galeriji Družina v Ljubljani v ponedeljek odprti 16. Koroški dnevi v Ljubljani. Razstavo je odprla avstrijska veleposlanica v Ljubljani Sigrid Berka, celotno predstavitev ustvarjalnosti koroških Slovencev v Ljubljani pa minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Gorazd Žmavc. Tradicionalna prireditev je sad velikih naporov, ki jih v njeno organizacijo ob razumevanju pokroviteljev vlagata predsednik Društva slovensko–avstrijskega prijateljstva Lovro Sodja in predsednik Kluba koroških Slovencev v Ljubljani Janez Stergar.

O slikarju Hanziju Mlečniku in njegovi razstavi z naslovom Nekaj je v zraku je govorila urednica časopisa Nedelja Mateja Rihter. Povedala je, da umetnik zelo rad opazuje človeka, njegovo držo, obraz, telo in še posebej naravo, ki se posveča nam, mi pa smo dolžni skrbeti zanjo. Za Hanzija je povedala, da kot umetnik ljubi nasprotja, na primer moderno in staro, mesto in podeželje, pozitivno in negativno. Preko predmetov, ki se nam zdijo čisto običajni, odpira nove perspektive. Stare lesene deske s svoje domačije v Selah kombinira z novimi. Za vsako sliko je zgodba, ki jo lahko vsak interpretira po svoje. Predmeti, kot so čevelj, žlica, kamen, žebelj ali pismo, dobivajo v njegovih predstavitvah nove odtenke. Za kulturni okvir odprtja razstave so poskrbeli harmonikarji Glasbene šole Franc Šturm Žan Kajzar, Neža Žagar in Filip Žebovec.

Koroški kulturni dnevi so se nadaljevali v torek s predstavitvijo najnovejših koroških slovenskih publikacij: pesemskega izročila Radiš in okolice z naslovom Tiha zemlja, ki ga je uredil Nužej Tolmajer, pesmi Lenčke Kupper, ki je praznovala 80. rojstni dan in je prejela Tišlerjevo nagrado, zbornik prispevkov na temo Slovenščina v družini in dvojezične zemljevide nekaterih južnokoroških občin. Jutri ob 11. uri bo v Mini teatru na Križevniški 1 v Ljubljani lutkovna predstava Radovedni slonček, v ponedeljek, 23. aprila, ob 19. uri pa bo v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma koncert Koroška pesem preko meja z nastopom pevske skupine Akzent iz Loč ob Baškem jezeru in ženskega pevskega zbora Rož iz Šentjakoba, ki bo pod vodstvom Primoža Kerštanja predstavil projekt Shiva – Šiva. Vstopnice za koncert so za pet evrov naprodaj pri blagajni Cankarjevega doma.