O obrambi vrednot so spregovorili (od leve): duhovnik Jože Plut, poljski veleposlanik Pawel Czerwinski, madžarska veleposlanica Edit Szilagyine Batorfi in Branko Grims / Foto: Tina Dokl

Višegrajske države za zgled

Stranka SDS in Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve sta v Preddvoru pripravila okroglo mizo Obramba vrednot in višegrajska skupina. Gosta sta bila tudi veleposlanika Madžarske in Poljske.

Preddvor – O obrambi vrednot so govorili poslanec SDS Branko Grims, veleposlanica Madžarske Edit Szilagyine Batorfi, veleposlanik Poljske Pawel Czerwinski in nekdanji vojaški vikar Jože Plut. Branko Grims je v uvodu čestital veleposlanici Madžarske za uspeh na volitvah v njeni državi, ko je znova zmagala desna opcija z Viktorjem Orbanom, za uspeh pa šteje tudi politične razmere na Poljskem, kjer vlada povsem desni parlament brez ene same leve stranke. To naj bi bilo po njegovem mnenju dobro tudi za razvoj, saj Poljska ni imela krize. Tudi sicer poudarja, da nas dežele višegrajske skupine (Poljska, Madžarska, Češka, Slovaška) v razvoju prehitevajo po desni. S temi deželami imamo marsikaj skupnega: smo jedro srednjeevropskega prostora, vsi smo bili del nekdanje Avstro-Ogrske, naše vrednote so utemeljene na krščanskem izročilu, v tem času pa se vsi srečujemo s krizo vrednot, ko je potreben razmislek, kaj sodi v Evropo in katere kulture lahko sobivajo med seboj. Višegrajske države pa so nam lahko za zgled dobrega sodelovanja, tudi pri obrambi vrednot.

Madžarska veleposlanica je ocenila, da višegrajske države po 27 letih še vedno dobro sodelujejo in ker v EU govorijo z enim glasom, so tudi bolje slišane. Na Madžarskem pa je bil fokus tokratnih volitev na migracijah, ki predstavljajo veliko tveganje za evropsko civilizacijo, zato se je pri ljudeh utrdilo prepričanje, da morajo braniti svojo domovino, jezik, vero ... Veleposlanik Poljske pa je ovrgel prepričanje, da je višegrajska skupina katoliška, reakcionarna, antievropska zarota, ki ostalim krati svobodo mišljenja. Nasprotno, konflikta med temi državami in Evropsko unijo ni. Čeprav višegrajci dajejo velik poudarek vrednotam domoljubja, so hkrati tudi zvesti Evropejci. V razpravi so sogovorniki dali velik poudarek krščanskim vrednotam, ki so pripomogle tudi k ohranitvi kulturne in nacionalne identitete teh držav. Omenil je tudi skupno prizadevanje višegrajske skupine, da bi tržišča teh držav ne oskrbovali z izdelki slabše kakovosti, kot so sicer na voljo potrošnikom v državah zahodne Evrope. In to misel prenesel tudi na vrednote: »Kot se nam ne sme dajati čokolada, ki to ni, se nam ne smejo vsiljevati tudi vrednote, ki to niso.«

Duhovnik Jože Plut je govoril o podobnostih in razlikah Slovenije in držav višegrajske skupine, ena od skupnih točk je tudi dejstvo, da smo se kot narodi obdržali pod nekdaj tujimi oblastniki. Meni pa, da Slovenci premalo poudarjamo svoj narodni ponos in tudi svoje simbole. Na Madžarskem in na Poljskem močno poudarjajo družinske vrednote in državi v tem smislu gradita tudi družinsko politiko. Na vprašanje iz občinstva, kaj storiti, da bi tudi na Slovenskem zavladala desna vlada, pa je poljski gost dejal, da so pri njih to dosegli tako, da so pred volitvami odgovorili na resnične potrebe državljanov, ideološki vidik je manj pomemben.