Po besedah Davida Švarca (na fotografiji levo) je vodstvo grobo poseglo v pravice zaposlenih. Na Fraportu to zanikajo.

Na letališču se obeta protest

Zaradi nove kolektivne pogodbe, ki je bila usklajena le z enim od treh sindikatov, se na Fraportu Slovenija obeta protestni shod, sindikalisti pa ne izključujejo niti možnosti stavke.

Zgornji Brnik – Od aprila na Fraportu Slovenija velja nova podjetniška kolektivna pogodba, ki jo je z vodstvom podjetja podpisal le Sindikat družbe Aerodrom Ljubljana, medtem ko sta bila po besedah predstavnikov, s pogajalskega procesa izločena preostala dva, Sindikat poklicnega gasilstva Aerodrom Ljubljana in Svobodni sindikat Aerodrom Ljubljana.

Kot je na četrtkovi novinarski konferenci povedal sekretar Sindikata poklicnega gasilstva Slovenije David Švarc, je vodstvo podjetja sprva želelo pogajalski proces voditi le s Sindikatom družbe Aerodrom Ljubljana, ki je bil do lanske ustanovitve preostalih dveh, edini sindikat zaposlenih v družbi. Nato so sicer lani decembra podelili reprezentativnost še Sindikatu poklicnega gasilstva, ki je od takrat sodeloval v pogajalskem procesu, Svobodni sindikat Aerodrom Ljubljana pa pogojev za sindikalno reprezentativnost še ne izpolnjuje.

»Tu je prišlo do prefinjenega napada na delavske pr­a­vice, pri katerem je žal sodeloval tudi Sindikat družbe aerodrom Ljubljana. Pod pretvezo, da se želi dvigniti plače zaposlenim na aerodromu, so posegli v celotno kolektivno pogodbo, tudi njen normativni del, namesto da bi le popravili vrednost točke za izračun plače in količnik, za delovna mesta,« je povedal Švarc.

Predstavniki sindikata gasilcev so nato sredi marca prejeli obvestilo, da je bila nova pogodba podpisana s Sindikatom družbe Aerodrom Ljubljana in jih je vodstvo pozvalo k podpisu, čeprav pogodba z njimi ni bila usklajena.

Kot so povedali predstavniki obeh sindikatov, nova pogodba, ki je nadomestila tisto iz leta 2014, »grobo posega v več segmentov že dogovorjenih delavskih pravic«. Med drugimi nova pogodba skrajšuje odpovedne roke, okrnili so solidarnostno pomoč delavcem in svojcem ob elementarnih nesrečah in požarih, izločili so sistem napredovanj, ki ga bodo odslej urejali s splošnimi akti, spremembe so tudi pri ovrednotenju presežnih delavcev. Mednje namreč po stari pogodbi ni bilo mogoče uvrstiti starša vsaj treh mladoletnih otrok, ki je edini hranitelj družine. Kot še pojasnjujejo sindikalisti, je izbrisana tudi delovnopravna zaščita sindikalnega zaupnika, kateremu delodajalec do sedaj brez soglasja sindikata ni mogel poseči v delovnopravni položaj. V novo pogodbo pa so zapisali tudi druge po mnenju sindikatov sporne določbe. Med drugim v postopku redne ali izredne odpovedi iz krivdnega razloga delodajalec ni obvezan voditi dokaznega postopka in delavcu omogočiti vpogleda v dokazno gradivo zoper njega. Prav tako lahko pravico do tridesetminutnega odmora delodajalec omogoči v dveh delih po 15 minut. Sporna se jim zdi tudi določba, da se delavki za vsakega otroka, ki še ni dopolnil 15 let, omogoči dva dni, delavcu pa le en dan dopusta.

Ob tem je Švarc poudaril tudi, da se delavcem v zadnjih desetih letih plače niso zvišale, poleg tega so plače gasilcev, zaposlenih na Fraportu, nižje od plač kolegov v drugih primerljivih javnih zavodih.

Zaradi naštetega v sindikatih za 25. april napovedujejo protestni shod zaposlenih, v primeru, da se z vodstvom ne bodo dogovorili, pa ne izključujejo niti možnosti stavke.

V vodstvu podjetja razočarani

Kot odgovarjajo v Fraportu, so trditve sindikata zavajajoče. Ne pristajajo na to, da gre za poseg v pravice zaposlenih, in so nad potezami sindikata razočarani. Spremembo kolektivne pogodbe so sprožili zaradi povišanja plač in jo prilagodili veljavni zakonodaji. »Same pravice zaposlenih se nikakor niso ukinjale«, pravijo v podjetju. »Mislimo, da v podporo naše odločitve govori tudi podatek, da so prav vsi zaposleni podpisali nove pogodbe o zaposlitvi, ki vsem zaposlenim z aprilom prinašajo višje plače in nekatere dodatke,« dodajajo. Nov plačni sistem je le prva faza, sledi pa še implementacija sistema napredovanj in nagrajevanja.

»Medtem ko smo se s Sindikatom družbe Aerodrom Ljubljana uspešno pogajali, so bila pogajanja s Sindikatom poklicnih gasilcev manj uspešna. Kot so omenili sami predstavniki sindikata na včerajšnji konferenci, smo v določenih točkah dosegli soglasje, tega pa nismo mogli doseči v tarifnem delu pogodbe, saj so bile njihove finančne zahteve ob upoštevanju že zagotovljene rasti plač, prihajajočih investicijskih vlaganjih, ki bodo presegla trideset milijonov evrov, in zagotavljanju konkurenčnosti našega letališča, previsoke. Soglasje je bilo po intenzivnih pogajanjih doseženo z največjim sindikatom v družbi, rezultat oziroma eden izmed rezultatov pa je takojšnje povečanje plač, povečanje dodatkov in zagotovitev vsakoletnega povečanja avtomatskega povečanja plač v višini 0,8 odstotka (poleg 0,5 odstotka rednega povečanja plač za delovno dobo). Najnižja osnovna bruto plača se dviguje za 19 odstotkov, v povprečju pa osnovne plače dvigujemo za sedem odstotkov. Celotna masa plač pa se na letnem nivoju ob upoštevanju dviga plač z novo kolektivno pogodbo in z novimi predvidenimi zaposlitvami dviguje s 13,1 na 15,5 milijona evrov,« pojasnjujejo na Fraportu, kjer bodo v letošnjem letu število zaposlenih povečali s sedanjih 440 na petsto. Največ delovnih mest bo v operativnih službah. Letos sicer načrtujejo tudi nadgradnjo prostorov gasilsko-reševalne službe letališča, ob tem pa, kot pravijo, zadovoljstvo zaposlenih ostaja njihova prioriteta.