Kozmetologinja Lucija Pretnar

Uši gredo tudi na čiste glave

Da bi bile uši nadloga otrok z umazanimi glavami, že dolgo ne drži več. Nasprotno, uši imajo posebej "rade" čiste lase ...

Naglavnih uši se ni treba sramovati; ko jih otrok dobi, je treba ukrepati takoj. Natančno mu je treba pregledati lasišče, upoštevati navodila na preparatih, obenem pa je treba oprati posteljnino, blazine, mehke igrače na vsaj 60 stopinjah Celzija.

Uši so nadloga, s katero se zadnja leta vsaj občasno srečajo skoraj v vsakem vrtcu ali šoli. Na nedavnem dogodku ob dnevu zdravja na Jesenicah je o tem, kako preprečevati oziroma učinkovito odstranjevati naglavne uši, svetovala Lucija Pretnar, kozmetologinja iz jeseniške Lekarne Plavž. Kot je dejala, v lekarni opažajo, da se v vrtcih in šolah z ušmi običajno srečajo že septembra, ko otroci pridejo s počitnic, drugi val ušivosti pa je običajno pomladi.

Uši se zelo lahko prenašajo in jih lahko dobijo vsi otroci. "Ne drži, da bi uši dobili otroci, ki nimajo umitih glav," je dejala Pretnarjeva in dodala, da gredo uši tudi na čiste lase. Uš pač išče hrano, torej kri, zato otroka glava, ko ima uši, tudi srbi. V lekarnah imajo pestro ponudbo različnih preparatov (šamponov, losjonov, gelov) za odstranjevanje uši, v zadnjem času zlasti bolj naravnih, ki delujejo tako, da ušem in gnidam zaprejo dihalne poti. Tako se uš zaduši in posledično posuši. Nekatere preparate je treba uporabiti na suhih, druge na mokrih laseh. V zadnjem času obstajajo tudi takšni za dolge lase. A kot poudarja Pretnarjeva, je ob tem nujno, da uši in gnide odstranimo tudi mehansko, torej s pomočjo posebnih gostih glavnikov. Najbolj učinkovita je tako kombinacija preparata in glavnika. Sicer pa obstajajo tudi različna preventivna pršila, ki jih starši razpršijo po otroških laseh po vsakem umivanju v obdobju, ko v vrtcu ali šoli "razsajajo" uši. "Otrokom pa je treba tudi povedati, naj si ne izposojajo kap, glavnikov, slušalk ..." je še poudarila Lucija Pretnar.