Jošt Jakša, predstavnik gostiteljske občine mengeški podžupan Bogo Ropotar in predsedujoči Branko Ledinek

Zaradi sanacije se uničujejo ceste

Župani občin, še posebno tistih, ki jih je prizadel decembrski vetrolom, zahtevajo ukrepe in vzpostavitev pravil, saj se zaradi sanacije uničujejo gozdne in občinske ceste.

Mengeš – Na zadnji seji predsedstva Skupnosti občin Slovenije (SOS) so se župani seznanili s pozivom ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, naj občine zagotovijo ustrezni prometni režim na občinskih cestah in s tem omogočijo čim hitrejšo sanacijo gozdov po vetrolomu.

Nekatere občine namreč omejujejo promet tovornih vozil na občinskih cestah, saj večinoma niso primerne za obremenitve tako težkih vozil, kot so potrebne za sanacijo gozdov, zaradi česar se občinske ceste in tudi gozdne vlake uničujejo. Župane še posebno moti, da se sanacija opravlja tudi po deževju, ko je zemlja razmočena in so s tem cestne podlage še toliko bolj dovzetne za poškodbe.

Razumemo, da je decembra prišlo do naravne nesreče in da je gozdove treba sanirati, a zanima nas, na kakšen način se nam bo pomagalo popraviti ceste, ki so se poškodovale med sanacijo, se sprašujejo župani, ki dodajajo, da občine še zlasti po dolgi zimi, ko so precej sredstev porabile zimske službe, denarja za poškodovane ceste nimajo.

Težave občin razume tudi Jošt Jakša, generalni direktor direktorata za gozdarstvo, lovstvo in ribištvo, ki poškodbe na nekaterih cestah opisuje kot »grozljive«. Rešitev vidi v sodelovanju več akterjev, tudi v prepovedi sanacije v času, ko je teren razmočen, in večjem nadzoru pristojnih inšpekcijskih služb.

Nazadnje so se oboji strinjali, da ministrstvo pripravi predlog za ureditev področja vzdrževanja in sanacije gozdnih cest in ga uskladi s predsedstvom največjega slovenskega združenja občin. SOS predlaga tudi, da v predlog vključijo določilo, da mora lastnik gozda po sečnji vzpostaviti stanje, kakršno je bilo pred tem.

Ob strani seje, ki je v sredo potekala na Mengeški koči, je Jakša komentiral tudi stanje na Gorenjskem: »Z župani Zgornje Gorenjske smo se že večkrat pogovarjali o težavah. Predvsem na področju, kjer je lubadar, je problematika zelo izrazita. A kot sem povedal že na seji, težavo želimo reševati na nivoju celotne Slovenije, ne pa parcialno. Potrebujemo sistemsko rešitev.«