Kopija meteorita v rokah jeseniške superjunakinje Meteorite, ob njej eden izmed organizatorjev festivala Andraž Sodja iz Društva za razvoj turizma Jesenice

Obletnica padca meteorita

Devetega aprila pred devetimi leti je na Mežaklo padel meteorit. Dobil je ime Jesenice, raziskave pa so potrdile, da gre za 4,6 milijarde let star hondrit. Ta je shranjen v Prirodoslovnem muzeju v Ljubljani.

Devetega aprila 2009 ob treh zjutraj je nekatere prebivalce avstrijske Koroške in zgornjesavske doline prebudilo bobnenje, gasilci s Hrušice, ki so ob tej zgodnji uri dežurali nad Jesenicami, pa so na nebu opazili svetlo sled, ki se je pojavila nad Karavankami in se izgubila nad Mežaklo ... Prve kose meteorita je sredi maja na Planskem vrhu na Mežakli našel Jožef Pretnar, konec avgusta pa še en kos Danijel Repe.

Jesenice – Ob obletnici padca meteorita na Mežaklo v Društvu za razvoj turizma Jesenice prirejajo festival znanosti in fantastike Meteorita, letošnji tretji festival je potekal na Čufarjevem trgu, eden od namenov pa je po besedah enega izmed organizatorjev Andraža Sodje (poleg njega festival organizirajo še Grega Vidmar, Simon Habjan in Matej Meterc s pomočjo mnogih navdušencev), prav v zbujanju zanimanja za meteorite, vesolje in znanost nasploh. »Verjetnost, da na neki kvadratni meter zemlje pade meteorit, je ena proti dvajset tisoč milijard. Torej je večja možnost, da dvakrat zadeneš na loteriji,« je o tem, kako redek in izjemen astronomski dogodek je padec meteorita, dejal Sodja. V Društvu za razvoj turizma Jesenice si zato prizadevajo, da bi tudi meteorit postal del turistične ponudbe Jesenic in privabil čim več obiskovalcev. Pred tremi leti so na festivalu obiskovalcem prikazali originalni kos meteorita, zaradi zelo strogih varnostnih zahtev – ne nazadnje gre za kos iz vesolja neprecenljive vrednosti – pa so se letos odločili za razstavo replike v naravni velikosti. »Seveda pa si želimo, da se meteorit nekoč vrne na Jesenice, stalno mesto bi lahko dobil na razstavi v obnovljeni Ruardovi graščini pod okriljem Gornjesavskega muzeja Jesenice,« razmišlja Sodja. Žal tudi mesto padca meteorita na Planskem vrhu na Mežakli še ni označeno, v nedeljo so v sklopu festivala Meteorita pripravili voden pohod (razmere na Mežakli so še zimske z obilico snega), ki bi v prihodnje lahko postal del turistične ponudbe Jesenic kot Meteoritova pot.

Da tako med domačini kot obiskovalci obstaja zanimanje za meteorit, vesolje in znanost nasploh, dokazuje tudi velik obisk sobotnega festivala Meteorita. Obiskovalci so se med drugim lahko pomerili v suvanju meteorita za pokal Meteorite, si ogledali 3D-kopije meteorita in hologramske projekcije. Najmlajši so spoznavali vesolje v planetariju, se preizkusili v izdelavi papirnatih letal in v znanstvenih poskusih, si dali narediti vesoljske frizure in poslikave obraza. Potekal je Meteoritin sejem, obiskovalci so lahko poskusili premagati gorenjskega samuraja Chorchypa, za zabavo sta poskrbela Tilen Artač in Aleksander Pozvek. Nastopila je tudi viteška skupina Gašperja Lambergarja. Ob zabavnih vsebinah pa so pripravili tudi vrsto znanstvenih vsebin in strokovnih pogovorov ter projekcij.