Kisikarna na Trati je zgrajena, kmalu bo začela poskusno obratovati. / Foto: Gorazd Kavčič

Kisikarna na Trati je že zgrajena

Podjetje Messer Slovenija je na Trati zgradilo obrat za proizvodnjo industrijskih plinov. Aprila predviden tehnični pregled, zatem poskusno obratovanje.

Škofja Loka – Aprila minevajo tri leta, odkar sta direktor Messerja Slovenija Danilo Lukač in direktor Knaufa Insulation Tomaž Lanišek predstavila načrte o gradnji kisikarne na Trati. Glavnina proizvodnje utekočinjenega plina bo namreč namenjenega podjetju Knauf. Pred tremi leti pa je tudi občinski svet v Škofji Loki začel postopke za občinski podrobni prostorski načrt (OPPN), ki kisikarno umešča v prostor. Začetek gradnje so napovedali za leto 2016, zaključek 2017. Gradnja pa je končana letos in v kratkem naj bi se začelo poskusno obratovanje. »Želimo si, da bi bili postopki pridobivanja dovoljenj pri investicijah v Sloveniji krajši, kar je zagotovo pomembno za vse tuje investitorje. V Sloveniji je zelo velik potencial za investicije, zato bi bila optimizacija postopkov zelo dobrodošla,« na naše vprašanje o zamiku gradnje zaradi zamudnih postopkov pri pridobivanju dokumentov odgovarja direktor Valentin Ilievski.

Celotna investicija v obrat na Trati znaša več kot 20 milijonov evrov. Glavni odjemalec kisika je podjetje Knauf Insulation, oskrbujejo pa tudi druga podjetja. Direktor Valentin Ilievski pravi: »Plini imajo resnično široko in pomembno vlogo v življenju, ravno tako kot voda in elektrika. Messer Slovenija je kot vodilno podjetje tako na področju tehničnih kot medicinskih in specialnih plinov do sedaj pline uvažal. Veseli smo, da bomo z novo kisikarno sami proizvajali tako kisik kot dušik in argon ter prešli iz uvoznika na izvoznika. Messer Slovenija oskrbuje več kot 2600 kupcev v Sloveniji, seveda pa je Knauf med največjimi in večinski odjemalec kisika kisikarne v Škofji Loki. Plini se uporabljajo v skoraj vseh panogah industrije, zelo pomembno vlogo imajo tudi v medicini, farmaciji ter ekologiji. Osnovna funkcija plinov v posameznih procesih je zmanjševanje vplivov na okolje in izboljšanje ekonomije procesov. Gre za zmanjševanje emisij pri izvajanju procesov, omogočanje zdravljenja v medicini, postopke nevtralizacije v različnih procesih. Uporaba plinov podaljša rok uporabe in izboljša živila, ki jih dnevno zaužijemo.«

Kako pa prisotnost kisikarne na Trati sprejema okoliško prebivalstvo, saj vemo, da je na tem območju okoljsko še posebej občutljivo in da je živa tudi civilna iniciativa? Vodja projekta kisikarne Bojan Andrejašič pojasni: »Z lokalno skupnostjo redno komuniciramo preko vodstva KS Trata in Občine Škofja Loka, redno jih seznanjamo s pomembnejšimi fazami projekta. Messer Slovenija je že na začetku projekta poiskal takšne rešitve, ki čim manj vplivajo na okolje. Krajani so poudarili predvsem skrb glede hrupa. Messer Slovenija ima pridobljeno okoljevarstveno dovoljenje za emisije hrupa, ki so znotraj vseh dovoljenih mej. Ker seveda razumemo skrb lokalnega prebivalstva, smo zmanjšali emisije hrupa res na minimum tako, da smo zgradili objekte, ki čim bolj dušijo hrup, ter na vse naprave vgradili dušilce zvoka.«

Na začetku obratovanja bo v kisikarni 15 delovnih mest. Sicer pa so trenutno v fazi testiranja opreme, poskusno obratovanje pa je po besedah Bojana Andrejašiča povezano z uspešno izvedbo tehničnega pregleda, ki je predviden v aprilu. Uradno odprtje nove tovarne v industrijski coni na Trati, neposredno ob objektih Knauf Insulationa, pa je predvideno konec maja.