Od leve Tjaša Bevc, iz BGP Kranj pa v. d. direktorice Polona Podnar, dr. med., vodja porodniškega oddelka Diana Zadnikar in glavna sestra Špela Požun / Foto: Tina Dokl

Hobotnice za nedonošenčke

Terapevtske kvačkane hobotnice za dobro počutje nedonošenčkov so odslej tudi v Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo (BGP) Kranj.

Pisane, zavite in prisrčne hobotnice, ki jih kvačkajo prostovoljci v Sloveniji, imajo poseben pomen. Namenjene so nedonošenim dojenčkom. Pobudnica projekta pri nas je Tjaša Bevc iz Kranja, ki se rada posveča otrokom, saj že nekaj let zapovrstjo ustvarja z njimi tudi na Debelem rtiču. Kvačkane hobotnice je opazila na spletu, Projekt Octo so prvi v letu 2013 začeli izvajati na Danskem, septembra 2017 je Projekt Hobotnica uradno zaživel v Sloveniji. »Tudi moj partner je bil nedonošenček, kar je bil dodaten navdih zame,« je Tjaša Bevc povedala ob nedavnem obisku BGP Kranj, ko jim je predala prvo donacijo hobotnic. Za to lepo gesto se ji je zahvalila v. d. direktorice BGP Kranj Polona Podnar. Okrog 1500 nedonošenčkov se v Sloveniji rodi na leto, kot je pojasnila Podnarjeva: »Uradno so nedonošenčki tisti, ki so rojeni pred 37. tednom nosečnosti; rojenih s težo pod tisoč gramov jih je od tega približno osemsto na leto. V naši porodnišnici se rodi okrog sto nedonošenčkov na leto.« Zakaj hobotnice? Lovke, ki jih nedonošenčki ovijajo okrog prstkov, so podobne popkovnici in jih spominjajo na čas v maternici. Hobotnice v porodnišnici sterilizirajo, in če hobotnica »preživi«, jo dobi nedonošenček. »Hobotnice so narejene iz stoodstotnega bombaža. Polnilo se pere pri šestdesetih stopinjah Celzija. Na hobotnici ni umetnih materialov. Kvačkane so po točno določenih navodilih, dolžina lovk ne sme presegati 22 centimetrov,« je poudarila Bevčeva. Hobotnic ni dovoljeno prodajati, kot je dejala Tjaša Bevc, je projekt prostovoljen od »prve zanke do poštne znamke«, ustvarjalci in podporniki so združeni tudi na Facebooku na strani Projekt Hobotnica. Za donacije sprejemajo samo material, stoodstotni bombaž.