»Sodni postopki so stresni, še zlasti za otroke, ki doživljajo resne travme, če sam postopek do njih ni prijazen, če ni primerno okolje ali če strokovno osebje ni ustrezno usposobljeno,« je opozoril generalni državni tožilec Drago Šketa. / Foto: Tina Dokl

Napovedali hišo za otroke

Na ministrstvu za pravosodje pripravljajo podlage za vzpostavitev prve Hiše za otroke v Sloveniji, s katero želijo ublažiti stresnost postopkov, v katerih so udeleženi otroci.

Brdo pri Kranju – V Kongresnem centru na Brdu pri Kranju se danes končuje tradicionalni dvodnevni strokovni posvet, namenjen policistom, tožilcem, sodnikom, socialnim delavcem in drugim, ki se pri svojem delu srečujejo z otroškimi žrtvami kaznivih dejanj. Približno 250 udeležencev medresorskega posveta, ki sta ga 17. pripravila policija in Društvo državnih tožilcev Slovenije v sodelovanju s Centrom za izobraževanje v pravosodju, letos razpravlja na temo Družinski odnosi v medosebni odvisnosti. Kot so poudarili, je pri obravnavi nasilja v družini ustrezna zaščita otrok v sodnih postopkih izjemnega pomena, zato veseli podatek, da bodo tudi v Sloveniji kmalu odprli prvo Hišo za otroke.

Na ministrstvu za pravosodje od lani deluje medresorska skupina, ki pripravlja podlago za vzpostavitev Hiše za otroke po vzoru islandske hiše in njej podobne ustanove na Norveškem, je razložila predsednica Društva državnih tožilcev Slovenije Mirjam Kline. Ob tem je prepričana, da bodo v njej že do prihodnjega strokovnega posveta izvedli prve forenzične razgovore z otroki, ki bodo v hiši deležni tudi vse ostale oskrbe, tudi morebitnih zdravniških pregledov in strokovnih terapij. »Da ne bo otrok, ki je žrtev zlorabe, postal tudi žrtev sistema,« je poudarila.

Otroci žrtve manipulacije

Namestnica generalnega direktorja policije Tatjana Bobnar je pozvala vse pristojne službe, da pri obravnavi nasilja v družini delajo z roko v roki, z istim ciljem in ob polnem angažiranju. »Svet se spreminja, bliskovito se globalizira in radikalizira, pojavljajo se nove in kompleksne oblike zlorab in tudi prefinjene oblike nasilja, kot so na primer manipulacije. Te nove oblike moramo prepoznavati in se nanje nemudoma odzvati. Odzivati se moramo odločno, enotno, strokovno in zakonito v luči pravic otrok, ki terjajo našo pozornost in predanost,« je dejala.

»Otroke starši na žalost pogosto uporabljajo kot orodje za medsebojno obračunavanje in postanejo žrtve manipulacije med dvema odraslima osebama, pri čemer starši v medsebojni bitki hitro spregledajo otrokove potrebe in želje,« je opozorila ministrica za notranje zadeve Vesna Györkös Žnidar in dodala, da je letošnji posvet namenjen ravno vprašanju kako preprečiti takšne manipulacije. Otroci si želijo živeti v zdravem družinskem jedru, ki omogoča brezskrbno odraščanje, ne želijo si vprašanj, koga imajo raje, s kom se počutijo lepše in bolje, je poudarila.

Sodni postopki so stresni

Generalni državni tožilec Drago Šketa pa je poudaril, da nobena institucija ne more zamenjati varovalnih mehanizmov, ki jih otrokom zagotavlja zavetje družine. »Ko ta zataji, zlahka zdrsnemo na področja, kjer namesto naklonjenih relacij med ljudmi spregovorijo nasilje in različne druge oblike disfunkcionalnih medčloveških odnosov. Zato se od strokovnjakov, ki so vpeti v reševanje človeških življenj na teh področjih, zahteva izrazito povezovalen pristop in širok razpon raznovrstnih znanj,« je dejal. Kot je dodal, je približno 2,5 milijona otrok v Evropski uniji vsako leto udeleženih v kazenskih in civilnih sodnih postopkih, pogosto zaradi ločitve staršev ali pa na sodiščih nastopajo kot žrtve ali priče kaznivih dejanj. »Sodni postopki so stresni, še zlasti za otroke, ki doživljajo resne travme, če sam postopek do njih ni prijazen, če ni primerno okolje ali če strokovno osebje ni ustrezno usposobljeno,« je opozoril. Ob tem je navedel zadnje poročilo agencije EU za temeljne pravice, ki opozarja, da je otroke, ki so udeleženi v sodnih postopkih, še vedno pogosto strah, so prezrti in slabo obveščeni, zato bo treba vložiti še veliko truda, da bodo pravosodni postopki do otrok postali prijaznejši.