Primer od divjih prašičev razritega travnika v lovišču Škofja Loka

Največ škode »narili« prašiči

Upravljavci lovišč v Gorenjskem lovsko upravljavskem območju so lani lastnikom zemljišč izplačali in z delom poravnali 19.091 evrov odškodnine, od tega 16.654 evrov za škodo po divjih prašičih.

Po podatkih Zavoda za gozdove so upravljavci lovišč v Gorenjskem lovsko upravljavskem območju lani uplenili 283 divjih prašičev, kar je bil četrti najvišji odstrel v zadnjih šestnajstih letih. Višji je bil v letih 2008 (362), 2012 (307) in 2014 (285).

Kranj – Upravljavci lovišč so lani lastnikom zemljišč izplačali 13.631 evrov odškodnine za škodo, ki jo je divjad povzročila v loviščih in so jo oškodovanci tudi prijavili, poleg tega pa so lovci opravili še 1086 delovnih ur za ravnanje travne ruše po divjem prašiču ali kot nadomestilo za povzročeno škodo v skupni vrednosti 5430 evrov, tako da je skupna (ovrednotena) škoda znašala 19.061 evrov. Največ škode, za 16.654 evrov, so tako kot v prejšnjih letih povzročili divji prašiči, jeleni za 961 evrov, srnjad za 450 evrov, sive vrane za 500 evrov, preostalo škodo pa še jazbec, lisica in šoja. Kot pojasnjujejo v zavodu za gozdove, je bila dejansko prijavljena škoda še nekoliko višja od izplačane oziroma ovrednotene škode, saj nekateri oškodovanci niso zahtevali izplačila odškodnine ali nadomestila v materialu. Nekaj škode je nastalo tudi v gozdovih, predvsem kot posledica grizenja smrekovih letvenjakov in drogovnjakov, vendar je lastniki praviloma ne prijavljajo oziroma jo prijavijo le v primerih, če je škoda tako velika, da je ogrožena trajnost sestojev. Obseg škod v gozdovih je zelo odvisen od vremenskih razmer, predvsem od debeline in trajanja snežne odeje, a lani so bile snežne razmere za divjad dokaj ugodne, zato tudi ni bilo večjih škod.

Lanska izplačana ali z delom poravnana odškodnina je bila za osem tisoč evrov višja kot leto prej in je bila druga najvišja v zadnjih petih letih, višja je bila le leta 2013, ko je presegla 21 tisoč evrov. Škoda, ki so jo povzročili divji prašiči, je bila lani najvišja v zadnjih petih letih. Večina škode je bila v loviščih, kjer je tudi številčnost divjega prašiča največja (Škofja Loka, Medvode, Dobrova, Toško Čelo in Šentjošt). Vseh škodnih primerov je bilo 142, od tega so jih 120 povzročili divji prašiči – 103 na travni ruši in 17 na kmetijskih pridelkih (koruza, krompir). V 102 primerih so oškodovancem izplačali odškodnino v denarju ali v materialu, v 40 primerih pa so jim škodo poravnali z delom. Po številu škodnih primerov izstopa lovišče Škofja Loka, kjer je število škodnih dogodkov v zadnjih petih letih zelo poraslo: v letu 2013 so beležili le tri, leto kasneje sedem, nato 16, predlani 20 in lani kar 65 škodnih primerov.