Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti bo za materialno pomoč najbolj ogroženim kupilo več kot 4000 ton hrane. / Foto: Tina Dokl

Jean Todt v Sloveniji

Slovenijo je ta teden obiskal Jean Todt, posebni odposlanec Združenih narodov za varnost cestnega prometa. Tržaški pisatelj Boris Pahor bo pri 104 letih kandidiral na deželnih volitvah.

Kupili štiri tisoč ton hrane

Z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so napovedali, da bodo s sredstvi iz operativnega programa za materialno pomoč najbolj ogroženim nabavili več kot 4000 ton različnih prehranskih izdelkov. Namenili jih bodo Rdečemu križu Slovenije in Slovenski karitas, ki bosta hrano pomoči potrebnim razdeljevala celo leto. Obe organizaciji bosta prejemnikom pomoči nudili tudi različne aktivnosti, ki krepijo njihove socialne veščine in jim pomagajo k boljši socialni vključenosti, so pojasnili. Prve dobave v skladišča Rdečega križa Slovenije in Slovenske karitas so se začele že v januarju, sicer pa ministrstvo pomoč skupaj z Rdečim križem Slovenije in Slovensko karitas materialno in socialno ogroženim nudi že vse od decembra 2014. Do sedaj so razdelili približno 12.000 ton hrane. Pakete s hrano prejme letno približno 180.000 najbolj ogroženih ljudi na več kot 370 razdelnih mestih po vsej državi. Tretjina prejemnikov hrane je bila vključena tudi v druge aktivnosti, ki prispevajo k njihovi boljši socialni vključenosti, kot so na primer svetovanje, delavnice, programi za krepitev socialnih veščin. Slovenski model razdeljevanja hrane in izvajanja spremljevalnih ukrepov je kot primer dobre prakse prepoznala tudi Evropska komisija.

Jean Todt obiskal Slovenijo

Na povabilo ministra za infrastrukturo Petra Gašperšiča se je v torek na uradnem obisku v Sloveniji mudil znameniti Jean Todt, nekdaj športni direktor Ferrarijevega moštva formule 1, danes pa posebni odposlanec Združenih narodov za varnost cestnega prometa. Jean Todt se je najprej seznanil s stanjem prometne varnosti v Sloveniji, nato pa je skupaj z ministrom Gašperšičem pri osrednjem spomeniku žrtvam prometnih nesreč na ljubljanskih Žalah položil venec in se srečal s sorodniki žrtev prometnih nesreč. Ambasadorji Zavoda Varna pot so gostu v zahvalo izročili tudi simbolično darilo. Kot so ob tej priložnosti sporočili iz Zavoda, so deležniki, ki izvajajo ukrepe za boljšo varnost v cestnem prometu, leta 2014 združili moči s skupno »Vizijo nič« (nič mrtvih in nič hudo poškodovanih v prometu), kar se je lani odrazilo tudi v najmanjšem številu smrtnih žrtev na slovenskih cestah. »Želimo postati najboljši v Evropi, na svetu,« je poudaril minister Gašperšič.

Boris Pahor bo kandidiral

Tržaški pisatelj Boris Pahor, ki šteje že 104 leta, bo kandidiral na deželnih volitvah v Furlaniji - Julijski krajini, saj želi s svojo prepoznavnostjo pomagati stranki Slovenska skupnost do izvolitve njihovega predstavnika v deželnem parlamentu. Kot je dejal za STA, je prepričan, da ga bodo volivci podprli, ker jim je simpatičen, ne zato, da bi zmagal. Sam ne pričakuje, da bi bil izvoljen: »Mene verjetno ne bodo volili, ker vedo, da pri 104 letih ne bom kaj dosti aktiven.« Deželni tajnik Igor Gabrovec je razložil, da znani profesor in pisatelj predstavlja vrednote, kot so boj za demokracijo, upor proti vsem oblikam totalitarizma, prizadevanja za uveljavitev tudi najmanjših narodov, jezikov in kultur, socialna pravičnost ter upor proti vsaki obliki diskriminacije. Boris Pahor je že večkrat kandidiral na deželnih in parlamentarnih volitvah, a doslej ni bil nikoli izvoljen.

Umrl najstarejši Slovenec

Minulo soboto je v 111. letu starosti umrl najstarejši Slovenec Nikolaj Dragoš, so sporočili iz Društva upokojencev Vižmarje Brod, katerega član je bil. Nekdanji miličnik, rojen 27. avgusta 1907 v belokranjski vasi Griblje, je bil najstarejši moški prebivalec Slovenije vseh časov in eden od treh »superstoletnikov«, ki so dopolnili 110 let, v slovenski zgodovini. Ob smrti je bil star 110 let in 216 dni. Dragoš je v 100. letu napisal tudi svojo avtobiografijo.

Ovadili Pahorja, Križaniča in Lahovnika

Stranka Solidarnost je ta teden na Vrhovno državno tožilstvo vložila kazenske ovadbe zoper Boruta Pahorja, Franceta Križaniča in Mateja Lahovnika zaradi njihovih domnevnih nezakonitih dejanj v zvezi z investicijo v šesti blok Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6). Solidarnost je tožilstvu naznanila sum storitve več kaznivih dejanj, med njimi zlorabe uradnega položaja, oškodovanja javnih sredstev ter opustitve dolžnega ravnanja oz. nevestnega dela v službi, ker naj bi Alstomu omogočili protipravno pridobitev premoženjske koristi v višini 350 milijonov evrov in obresti. Pahor je odgovoril, da je ovadba neutemeljena, za Križaniča pa je vložitev ovadbe le samoreklama Solidarnosti.