Milena Omerzu v stari tekaški opravi

Za konec tekli po starem

S prireditvijo Tek na smučeh po starem so v soboto na poligonu Bonovec v Medvodah zaključili letošnjo smučarskotekaško sezono, ki je bila uspešna.

Medvode – V Nordijskem centru Bonovec so se v soboto poslovili od letošnje sezone teka na smučeh, ki jo ocenjujejo za uspešno. Imeli so 77 snežnih dni, ko se je dalo teči na smučeh, kar je več kot sezono prej.

»To je zelo lepa številka, sploh glede na to, da je bil januar zelo topel. Zadovoljni smo tudi s številom obiskovalcev. Za razliko od lani so bile proge povsod okrog, kar se je malo poznalo, ne pa dosti. Veliko je prišlo tudi takšnih, ki opreme nimajo in so si jo pri nas izposodili. Tudi tečaji so bili dobro obiskani. Priljubljenost teka na smučeh v takšni zimi, kot je bila letošnja, zelo naraste,« je povedal Klemen Svoljšak iz NŠD Bonovec Medvode. Za konec sezone so v soboto pripravili še Tek na smučeh po starem, ki pa se ga je udeležila ena sama udeleženka. »Prireditev je namenjena obiskovalcem s tekaško opremo, starejšo od 25 let. V sezoni smo srečali kar nekaj takšnih. Naša želja je, da se tradicija ohranja in da se ljudje družijo,« je še dejal Svoljšak. Posebno nagrado za tek z opremo iz šestdesetih let prejšnjega stoletja je prejela Milena Omerzu (dekliško Hočevar), sicer domačinka iz Žlebov, ki sedaj živi v Ljubljani. »Prišla sem, ker imam rada tek na smučeh in tradicijo. Lepo bi bilo, če bi mladim pokazali, na kakšen način se je teklo včasih. Še vedno sem zelo aktivna, in sicer pozimi na tekaških smučeh, poleti pa kolesarim in hodim v hribe,« je povedala Omerzujeva in opisala opremo, s katero je naredila tudi nekaj metrov v smučini: »Čisto točnega datuma, od kdaj je, ne vem, je pa bila vsa izdelana pred letom 1970. Dobila sem jo iz vseh vetrov. Smuči so lesene, švedske izdelave. Takšne, kot je napisano na njih, so med letoma 1960 in 1968 osvojile v svetovnem merilu 13 zlatih, sedem srebrnih in enajst bronastih medalj. Dobila sem jih od Janeza Pavčiča. Sem tekmovala in na eni izmed tekem so se mi moje zlomile, pa mi je on dal svoje. Včasih se je to pogosto zgodilo. Okovje mi je dal Franci Tajnikar, jeseniški tekač. Palice so tudi zelo stare. So iz bambusa. Čevlji so usnjeni, dobro ohranjeni. Te opreme nikomur ne dam, jo bom pa skušala še dopolniti.«

Nordijski center Bonovec bo živel tudi v poletnih mesecih. Zaključili bodo dela na trim stezi, novosti pa si želijo tudi za zimo. »Želimo si posodobiti sistem umetnega zasneževanja, za kar smo že testirali opremo. Upamo, da nam bo s pomočjo Javnega zavoda Sotočje, Občine Medvode in Fundacije za šport uspelo. S tem bi lahko v enakem času izdelali od petdeset do devetdeset odstotkov več snega kot doslej, tako da bi lahko zagotovili še več snežnih dni na poligonu,« še pojasnjujejo v NŠD Medvode, ki je tehnični upravljavec poligona.