Moderator okrogle mize Franci Feltrin z Brankom Grimsom in Antonom Krkovičem

Vojska v stanju kolapsa

Branko Grims in Anton Krkovič se strinjata, da je slovenska vojska v nezavidljivem položaju, a je po njunem mnenju eden od ključnih gradnikov države.

Kranj – Mestni odbor Slovenske demokratske stranke Kranj in Društva za vrednote slovenske osamosvojitve sta v ponedeljek v Mestni knjižnici Kranj organizirala okroglo mizo z naslovom Obramba in demokracija leta 1991 in danes, na kateri sta sodelovala poslanec Branko Grims in brigadir Anton Krkovič.

Čeprav bi jo nekateri radi ukinili, pa brez vojske ne gre, meni Grims, kar se je po njegovem izkazalo v času migrantske krize, ko se je s pomočjo vojakov vzpostavil red na mejah. Grims prav v dotoku migrantov in v nevarnosti radikalnega islama vidi največjo nevarnost za Slovenijo in Evropo, zato ga čudi, da za razliko od denimo Avstrije in Švice Slovenija svojih meja ne ščiti z vojaki. V Avstriji denimo že napovedujejo izgon nelegalnih prebežnikov, zato bo pritisk na slovenske meje velik, pomoč vojske pa nujna, meni Grims.

Krkovič se je osredotočal predvsem na zgodovinski razvoj slovenske vojske in svojo vlogo v njem ter poudaril, da je politika, ne glede na usmeritev, premalo naredila za izboljšanje njenega položaja. »Slovenska vojska je v stanju kolapsa,« je ocenil Krkovič, ki je kritičen do tega, da je vojska vpeta v sistem javne uprave, saj po njegovem mnenju tako ne more funkcionirati. Žal mu je, da ni več sistema naborništva. Po njegovem bi morala vojska ohraniti simbiozo med profesionalnim jedrom in naborniškim sistemom ter rezervisti.

Kaj je torej potrebno za izboljšanje stanja v slovenski vojski? Kot pravi Grims, je treba najti ustrezne, usposobljene ljudi, vojsko ustrezno opremiti, hkrati pa spremeniti tudi vrednote v družbi, saj imamo po njegovem »zmešan vrednostni sistem«.

Beseda je tekla tudi o aktualnih dogodkih v državni politiki. Grims je odstop Mira Cerarja označil kot zgodovinski dogodek, ko je padla še zadnja leva vlada v tem delu Evrope. Kot pravi, bi se morali zgledovati po Poljski, kjer se je desnica poenotila in požela uspeh. Zato je zbrane pozval k udeležbi na volitvah. Poudaril je tudi, da naj ljudje ne nasedajo vedno novim obrazom, saj so za njimi stari politiki, zato se z novimi strankami ne obeta nič novega, temveč le vnovična krepitev birokracije, ki slabi Slovenijo in z njo tudi slovensko vojsko.