Obeležje na krožišču pri kranjskem sodišču sestavljata tri tone težak sedemmetrski kovinski obod in znak za bitcoin, ob torkovi slovesnosti pa so balone simbolično v zrak spustili državni sekretar vlade RS Tadej Slapernik, kranjski župan Boštjan Trilar in predsednik društva Bitcoin Slovenja Jure Pirc. / Foto: Tina Dokl

Krožišče tudi za pogum

V krožišču na Cesti Staneta Žagarja stoji prvo obeležje, posvečeno tehnologiji veriženja podatkovnih blokov oziroma blockchain, ki je že ob postavitvi vzbudilo veliko radovednosti tako med domačini kot tujci, saj je prvo te vrste na svetu.

Kranj – »Najpogostejše vprašanje zadnjih dni je bilo, zakaj smo prav na tej lokaciji, na novem krožišču pri sodišču, postavili obeležje tehnologijam blockchain. Dejstvo je, da navadno na krožiščih radi obležimo tradicijo ali posebnost kraja. Mi smo se odločili, da izbiro glede tega prepustimo javnosti. Ena pod prvih idej je bila, da bi postavili obeležje tehnologiji blockchain, s katero je Kranj tesno povezan. Idejo je dal Igor Cej in hitro je bila sprejeta. V Kranju imamo namreč kar nekaj uspešnih podjetij, ki delujejo na področju visokih tehnologij, tudi na področju blockchaina. Sedež imajo v Kranju, delujejo pa po celem svetu. Gre za izjemno uspešno podjetje, med drugim tudi za podjetje, ki je prvo na svetu ustvarilo trgovalnico s kriptovalutami. Zato se nam je zdelo pomembno, da pokažemo, da je Kranj odprto mesto,« je v pozdravnem nagovoru zbranim domačinom in gostom v krožišču med Cesto Staneta Žagarja ter Gregorčičevo in Zoisovo ulico v torek popoldne poudaril kranjski župan Boštjan Trilar in dodal, da občina spodbuja podjetništvo na različne načine, od sodelovne skupnosti, imenovane Kovačnica, do laboratorija za moderne tehnologije, tako imenovanega openlaba.

Kot je tudi pojasnil župan Trilar, sta postavitev obeležja financirali kranjski podjetji 3FS in Bitstamp, slovesnega odprtja pa se je udeležil tudi državni sekretar vlade RS Tadej Slapernik, ki je poudaril, da živimo v času izjemnih priložnosti in korenitih ter hitrih sprememb v poslovnem in zasebnem okolju. Pri tem se nam vedno znova odpirajo novi izzivi. »Slovenija je vključena v globalne razvojne tokove in postaja vse bolj prepoznavna na svetovnem zemljevidu. To še posebej velja na področju razvoja in uporabe tehnologije veriženja podatkovnih blokov,« je poudaril Tadej Slapernik.

Predsednik društva Bitcoin Slovenija Jure Pirc je ob novem kranjskem obeležju povedal, da je zanj obeležje predvsem sporočilo, da v Sloveniji kljub ozemeljski majhnosti in zgolj dveh milijonih prebivalcev lahko uspemo z marsičim, tudi z novimi idejami. Tako sta uspela tudi dva mlada Kranjčana, ki sta tisoč evrov investirala v strežnik in na njem začela graditi platformo, ki je danes vodilna za trgovanje s kriptovalutami. »Morda nam pri realizaciji novih idej manjka le malce poguma. Če boste kdaj za svojo poslovno idejo potrebovali košček poguma, se v Kranju peljite dva ali tri kroge okoli prvega svetovnega obeležja blockchainu. Takrat bo pogum spet na vaši strani,« je predlagal Jure Pirc.

Sicer pa obeležje na krožišču sestavljata tri tone težak sedemmetrski kovinski obod in znak za bitcoin, ki je po zamislih Selmana Čorovića ter društva KRARH nastal v delavnici Aleksandra Frančeškina. Obeležje je izdelano iz kortena, materiala, ki je odporen proti korozivnim učinkom dežja, snega, ledu, megle in drugim meteorološkim razmeram in bo tudi skozi čas ohranil rjast videz ter ne bo zahteval posebnega vzdrževanja. Ta material je v Kranju na objektu Globusa že uporabil priznani slovenski arhitekt Edo Ravnikar.