Obtoženega Roberta Zorka skrbi, da je v Sloveniji še nekaj peči z vgrajeno nepravilno šobo, ki naj bi bila po njegovem razlog za nastanek razpoke v peči, v kateri je novembra 2013 prišlo do eksplozije v Excentru. / Foto: arhiv GG

Postavili še enega izvedenca

Na sojenju Robertu Zorku zaradi povzročitve splošne nevarnosti pri eksploziji peči v podjetju Excenter v Hrastju so znova zaslišali proizvajalca peči. Imenovali bodo še sodnega izvedenca za varstvo pri delu.

Kranj – Na sojenju 48-letnemu direktorju Excentra iz Hrastja Robertu Zorku, ki na kranjskem okrožnem sodišču poteka zaradi eksplozije peči v lakirnici podjetja 7. novembra 2013, v kateri je umrl 44-letni serviser Adolf Potočnik, bodo angažirali tudi sodnega izvedenca za varstvo pri delu. Tako se je na ponedeljkovi glavni obravnavi, na kateri so zaslišali še nekaj prič, odločila sodnica Milena Turuk. Sodni izvedenec se bo moral opredeliti do očitka, da obtoženi ni pridobil izjave o varnosti z oceno tveganja. Tožilstvo namreč Zorka obtožuje povzročitve splošne nevarnosti, med drugim tudi zato, ker naj bi ne izvedel vseh potrebnih ukrepov za zagotavljanje varnosti delavcev.

Na zadnji obravnavi so sicer ponovno zaslišali proizvajalca peči Franca Furmana, da je odgovoril na dodatna vprašanja, ki so se pojavila po zaslišanju sodnega izvedenca strojne stroke. Vnovič je poudaril, da je po telefonu, ko sta ga zaradi nepravilnega delovanja peči poklicala Zorko in serviser Potočnik, prepovedal nadaljnje obratovanje peči, dokler je ne pride sam pogledat, kar naj bi se zgodilo naslednji dan. »V konkretnem primeru je bil problem, da peč ni dosegala delovne temperature. Gorilec je ugašal, sekundarni zrak, ki hladi izmenjevalec, je vdiral v izgorevalno celico,« je pojasnil. Ob tem je povedal, da je bila za iztekanje olja in ugašanje gorilnika kriva razpoka na stiku med zunanjim plaščem in izgorevalno cevjo. Peč je bila namreč dotrajana in se je pregrevala. Furman zato domneva, da je bil uporabljen drug energent, ne le kurilno olje. Poleg tega meni, da je bil morda zaobit varnostni sistem naprave, ki bi se sicer moral odzvati na pregrevanje, česar pa ob obiskih Excentra ni nikoli opazil.

Obtoženi je dejal, da ni bilo nobene potrebe po kurjenju z drugim energentom, saj se želeni efekt sušenja doseže že pri relativno nizki temperaturi. Ugotovljena razpoka je po njegovem mnenju nastajala daljše obdobje in je bilo zato le vprašanje časa, kdaj bo prišlo do nesreče. Sam je prepričan, da je razpoka nastala, ker je bila v gorilnik vgrajena šoba z napačnim kotom. Zorka zato skrbi, da obstaja še več takih peči z vgrajeno neustrezno šobo.

Furman je pojasnil, je bila v peč ob zagonu vgrajena 45-stopinjska šoba, s katero se dosega daljši plamen in s tem večji izkoristek. Lahko pa je vgrajena tudi 65-stopinjska šoba, če so ostale nastavitve pravilne: »Ob pravilni nastavitvi plamena tudi pri 65-stopinjski šobi ne bi bilo poškodb materiala izgorevalne cevi. Če pa pride do poškodb, je sistem tak, da se peč izklopi.« Pojasnil je še, da je po nesreči poklical vse svoje stranke, ki uporabljajo podobno peč.

Sojenje se bo predvidoma nadaljevalo 9. maja.