Med prvimi se je v pasijonski sobi podpisal Jože Krek, ki je sodeloval na Škofjeloškem pasijonu leta 2009 in 2015. / Foto: Tina Dokl

Belo na črnem v pasijonski sobi

Pasijonski dan je v petek v Škofji Loki naznanil letošnje Dneve Škofjeloškega pasijona. Na stene pasijonske sobe so se z belim pisalom že podpisali nekateri udeleženci dosedanjih pasijonskih uprizoritev, ob njenem uradnem odprtju pa se obeta tudi nekaj slavnostnih podpisov.

Slavnostno bodo na stene pasijonske sobe pod letnico vsakokratne uprizoritve svoje podpise oddali režiserji (Marjan Kokalj, Borut Gartner, Milan Golob), župana (Igor Draksler, Miha Ješe) in gvardijana kapucinskega samostana (Metod Benedik, Jožko Smukavec).

Škofja Loka – Pasijonski dan je dal novo, trinajsto številko publikacije Pasijonski doneski, ki jo je tokrat prvič uredila Helena Janežič, kot je dejala ob dragoceni pomoči dosedanjega urednika Alojzija Pavla Florjančiča. Njen izid so pospremili s prireditvijo, na kateri so sodelovali mladi glasbeniki Glasbene šole Škofja Loka. Občinstvo je prisluhnilo predavanju Ivanke Kronawetter-Starman (njen oče je bil doma na Suhi), ki je predstavila postne prte na avstrijskem Koroškem. S temi tkaninami so namreč več stoletij v postnem času zagrinjali cerkvene oltarje in poslikave. Odprli so tudi dve razstavi, ena je dokumentarna o Škofjeloškem pasijonu, druga pa slikarska s sakralnimi motivi Marte Jakopič Kunaver. Predsednik Muzejskega društva Škofja Loka Aleksander Igličar je napovedal devet dogodkov, ki bodo potekali v okviru letošnjih Dnevov Škofjeloškega pasijona in jih pripravlja več društev in zavodov v občini, vrstijo pa se vse od 9. marca do 21. aprila, ko jih bo sklenil Romualdov dan. Posebnost med prireditvami je Ribniški pasijon v pop in rokovski izvedbi s pretežno avtorsko glasbo, ki bo 14. aprila gostoval v športni dvorani na Trati. Da je letos pasijonsko dogajanje še posebej bogato in naznanja skorajšnjo ponovno uprizoritev Škofjeloškega pasijona leta 2021, je poudaril tudi župan Miha Ješe in omenil tudi, da letos v velikonočnem času gostujejo tudi v Budimpešti in na Hrvaškem, kjer bodo tamkajšnje prebivalce povabili na uprizoritev leta 2021, ob tristoti obletnici nastanka Škofjeloškega pasijona. Govornika sta tudi s ponosom omenila vpis te loške kulturne dediščine na Unescov reprezentativni seznam v letu 2016.

Letošnji Dnevi Škofjeloškega pasijona pa prinašajo vsaj še eno novost: odprtje pasijonske sobe na Mestnem trgu 42, ki je tudi prva postaja lani odprte digitalizirane Romualdove poti. Na njenem podu je zarisan načrt te poti, imenovane po patru Romualdu, ki je leta 1721 v loškem kapucinskem samostanu zapisal Škofjeloški pasijon. Na njenih stenah pa je prostor za podpise vseh, ki so sodelovali na pasijonskih uprizoritvah v letih 1999, 2000, 2009 in 2015. Ker jih je bilo vsakokrat blizu tisoč, se bo s podpisi pokazala vsa širina pasijonske skupnosti, je dejal Igličar. Prvi podpisi z belim pisalom na črno podlago so bili že oddani, med njimi sta se podpisala tudi Dragica in Jože Krek, ki sta sodelovala leta 2009 in 2015. Jože je sodeloval kot redar, Dragica pa kot ena od statistov pod kuto. »Živiva tik za mestnim obzidjem, in ko je uprizoritev pasijona, ne odhajava iz mesta. Takrat je lepo biti v Škofji Loki, ko se toliko dogaja. Kot redar na prireditvi pa imam priložnost od blizu videti najpomembnejše prizore Škofjeloškega pasijona,« je povedal Jože Krek.