Hana Oblak in Miha Rijavec, zmagovalca med nekategoriziranimi učenci

Ne pokljuški, letos planiški maraton

Nova lokacija je prinesla novo ime šolskega maratona. Letošnji, v dvaindvajseti izvedbi, je bil planiški.

Rateče – V soboto je bila Planica tudi v znamenju otroškega vrveža. V Nordijskem centru Planica je prvič potekal 22. Šolski planiški maraton, bolj znan pod imenom Šolski pokljuški maraton. Organizator je bil Zavod za šport RS Planica, izvajalec OŠ Gorje in soizvajalec Nordijski center Planica.

Druženje na snegu

Šolski maraton je v svoji zgodovini lokacijo zamenjal drugič. »Letos je to Šolski planiški maraton, saj smo ga glede na lokacijo preimenovali iz pokljuškega. Razlog je, da nam Triglavski narodni park ni odobril soglasja, ker v tem času na območju, kamor spada tudi Rudno polje, gnezdi divji petelin in ne sme biti velikih, glasnih prireditev. Moja ideja je sicer že štiri leta, da bi izmenjaje imeli pokljuški in planiški maraton, da bi otroci eno leto videli čudovito Pokljuko, drugo leto pa čudovito Planico. Na tej lokaciji šolski maraton poteka prvič. Leta 2009 je bil v Ratečah, ker so na Rudnem polju potekala dela,« je pojasnil Nenad Pilipovič, alfa in omega prireditve, ki vsako leto privabi veliko šolarjev pa tudi nekaj dijakov. »Prijavljenih je 1235 otrok iz 38 osnovnih in dveh srednjih šol. Glede na to, da je v Sloveniji 450 osnovnih šol, 38 ni niti deset odstotkov. Na žalost je stanje takšno, kot je. Številka je zadnja leta približno enaka, je pa daleč od časa, ko smo imeli 2332 prijavljenih, leta 2011 pa na primer 1711 udeležencev,« je dejal Pilipovič in dodal še nekaj besed o namenu dogodka: »Namen je otrokom predstaviti zimske športe. Čeprav je Šolski planiški maraton v osnovi netekmovalnega značaja, imamo tudi dva tekmovalna starta, enega za kategorizirane učenke in učence, drugega pa za nekategorizirane. Najbolj množičen je vsako leto tek na dva kilometra, na katerem se čas ne meri. Gre za druženje na tekaških smučeh. Poleg tega potekajo še pohodi v dolino Tamar, razne igre na snegu, skratka ponudimo tisto, kar se na snegu pozimi da. Prisotni sta tudi Slovenska vojska in Policija. Videti je, da otroci zelo uživajo.«

Ekipno najboljši šolarji iz Gorenje vasi

Med kategoriziranimi učenci, ki so tekli štiri kilometre, so bile najboljše tri Mojca Krek (OŠ Ivana Tavčarja Gorenja vas), Tara Torkar (OŠ Gorje) in Rubi Grdadolnik (OŠ Rovte), med kategoriziranimi učenci pa Mark Marinšek (OŠ Dragomelj), Nik Lučin in Filip Krek (oba OŠ Ivana Tavčarja Gorenja vas). Nekategorizirani kategoriji sta imeli pol krajšo progo. Med učenkami je zmagala Hana Oblak (OŠ Ivana Tavčarja Gorenja vas) pred Leo Haler (OŠ Sava Kladnika Sevnica) in Emo Rodman (OŠ Dobravlje), med učenci pa so bili najhitrejši Miha Rijavec (OŠ Šturje), Uroš Tozan in Žan Slejko (oba OŠ Dobravlje). Ekipno je bila najboljša OŠ Ivana Tavčarja Gorenja vas.

»Rada tečem na smučeh in se ob tem sprostim. Vesela sem, da sem to nadgradila še z današnjo zmago. Tečem rekreativno, sicer pa treniram karate. Proga tukaj je zahtevnejša kot na Pokljuki. Skoraj ni ravnine, so večinoma vzponi in spusti. Tudi lani sem zmagala, tako da sem na zmago upala tudi letos. Danes tukaj zelo uživamo. Družimo se s prijatelji, ogledali si bomo še predstavitve, ki so jih pripravili organizatorji. Z naše šole nas je prišlo kar nekaj, vsako leto se veselimo tega dne,« je povedala Hana Oblak iz OŠ Ivana Tavčarja Gorenja vas, najboljša pri nekategoriziranih učenkah, zmagovalec pri nekategoriziranih učencih Miha Rijavec pa je dodal: »V Ajdovščini snega skoraj nikoli ni, tako da tečemo okrog Nanosa ali na Čavnu. Treniram kajak in v sklopu priprav tudi tečemo na smučeh. Lani mi je do zmage zmanjkalo osem stotink in letos sem jo zato še bolj vesel.«