V Rokodelskem centru DUO Škofja Loka so v torek odprli razstavo, na kateri predstavljajo rezultate projekta, pri katerem so se povezali kulturni centri in muzeji na Škofjeloškem. / Foto: Andrej Tarfila

Goste nagovarjajo z zgodbami

V Rokodelskem centru DUO Škofja Loka so v torek odprli razstavo, na kateri predstavljajo rezultate projekta, pri katerem so se povezali kulturni centri in muzeji na Škofjeloškem z namenom obogatitve ponudbe kulturnih doživetij na tem območju.

Škofja Loka – Z razstavo so zaokrožili povezovalni projekt kulturnih centrov in muzejev na Škofjeloškem, v okviru katerega so prek zgodb, ki pripovedujejo o ustvarjalnosti ljudi na Škofjeloškem, obogatili ponudbo kulturnih doživetij. Skozi zgodbe nagovarjajo tako domače kot tuje goste in jih spodbujajo, da se ob obisku Škofjeloškega tudi sami prepustijo svoji ustvarjalnosti.

Projekt Kjer domujejo zgodbe: povezovanje kulturnih centrov in doživetij na Škofjeloškem je v preteklih petnajstih mesecih v okviru LAS loškega pogorja povezal Občino Žiri z Muzejem Žiri, Občino Gorenja vas - Poljane s Šubičevo hišo, Javni zavod Ratitovec z Muzejem Železniki, Loški muzej Škofja Loka in Razvojno agencijo Sora z Rokodelskim centrom DUO Škofja Loka. »Naše skupno poslanstvo je varovanje kulturne dediščine in skrb za razvoj kulturnega turizma na Škofjeloškem,« je ob odprtju razstave pojasnila Katarina Sekirnik iz Rokodelskega centra DUO Škofja Loka. V kulturnih centrih obiskovalcem ponujajo možnosti za odkrivanje in doživljanje zgodovine ter bogate tradicije rokodelskih veščin in umetniške ustvarjalnosti tega območja. Glavni poudarek so po besedah Katarine Sekirnik namenili izdelavi malega kruhka, klekljarstvu, čevljarstvu in kovaštvu. »Eden glavnih vsebinskih ciljev projekta je bila vzpostavitev transverzale muzejev in kulturnih centrov na Škofjeloškem in nadgradnja njihove ponudbe z vsebinami na osnovi zgodb, ki medsebojno povezujejo točke transverzale, ter njihova skupna promocija.« V okviru projekta, za katerega so pridobili tudi sredstva Evropskega sklada za regionalni razvoj, so med drugim izdali skupno brošuro Kulturna doživetja Škofjeloškega: družinski vodnik po poteh kulturne dediščine na Škofjeloškem. Ob obiskih kulturnih ustanov je mogoče zbirati žige v omenjeni brošuri, za vseh pet zbranih žigov pa vsak prejme rokodelski spominek. Brošuro so dopolnili s pobarvanko na isto temo in spletno stranjo projekta.

Po besedah Janeza Žaklja, župana Občine Žiri, ki je bila vodilni partner pri projektu, gre pri tem za še eno izmed zgodb dobrega sodelovanja na Loškem, zato si želi še več takih projektov. Razstava bo v Rokodelskem centru DUO na ogled do 7. aprila, ko bo svojo pot nadaljevala še po drugih krajih, vključenih v projekt.