Gorenjska in rak

Od petega do devetega marca poteka teden boja proti raku, ko se še bolj poudari pomen zdravega življenjskega sloga in preventive na področju preprečevanja raka. Pri moških je bilo po zadnjih zbranih podatkih za Gorenjsko na novo odkritega največ raka prostate, pri ženskah raka dojke.

Podatki o razširjenosti raka se v Sloveniji zbirajo v Registru raka RS, ki deluje od leta 1950 dalje. Zaradi zahtevnosti zbiranja, preverjanja in analize podatkov traja od dve do tri leta do njihove končne objave, je pojasnila prim. Alenka Hafner, dr. med., spec. javnega zdravja in soc. med. ter predstojnica kranjske OE Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Tako so zadnji dokončni podatki, ki so na voljo o številu novih primerov raka na Gorenjskem in v Sloveniji, dostopni za leto 2014.

Na Gorenjskem je bila pogostost pojavljanja novih primerov raka pri obeh spolih celo nekaj višja kot v Sloveniji. Tako je bilo na Gorenjskem leta 2014 na novo odkritih 1372 rakov, vendar pa 88 manj kot leta 2013 in tudi 19 manj kot leta 2012. Več novoodkritih primerov raka je bilo pri moških kot pri ženskah, in kot je še pojasnila Hafnerjeva: "Med novoodkritimi raki so prevladovali kožni rak (brez melanoma), rak pljuč, rak prostate, rak debelega črevesa in danke in rak dojke – teh pet vrst je predstavljalo kar 55,8 odstotkov vseh novih primerov raka. Pri moških je bil na prvem mestu rak prostate, pri ženskah pa rak dojke.

Pri moških je rak že nekaj let vodilni vzrok smrti

V letu 2014 je na Gorenjskem zaradi raka umrlo 618 oseb, od teh 346 moški in 272 žensk. To je dvajset smrti več kot leto prej. Umrljivost zaradi raka je bila tega leta na Gorenjskem nekaj višja kot v Sloveniji in kot je še pojasnila Hafnerjeva: "Rak s skoraj 35 odstotki vseh smrti na Gorenjskem ostaja drugi najpogostejši vzrok smrti, takoj za boleznimi obtočil. Pri moških je rak že nekaj let vodilni vzrok smrti. Med rake, zaradi katerih so leta 2014 prebivalci Gorenjske najpogosteje umirali, so se uvrščali rak pljuč, rak debelega črevesa in danke, rak trebušne slinavke in rak prostate ter dojke. Ob tem je bila tega leta v primerjavi s Slovenijo na Gorenjskem višja umrljivost zaradi raka pljuč in trebušne slinavke."

Obolevnost zaradi raka se povečuje s starostjo. V letu 2014 je bilo na Gorenjskem 66,6 odstotkov moških in 60,4 odstotka žensk, ki so na novo zboleli za rakom, starejših od 65 let.

Kaj vpliva na preživetje bolnikov z rakom

Preživetje bolnikov z rakom se za večino rakavih obolenj pomembno izboljšuje. "Petletno preživetje v Sloveniji je v obdobju od 2010 do 2014 znašalo pri moških 55 odstotkov in pri ženskah 59 odstotkov. Na preživetje vpliva stadij bolezni ob diagnozi, ki je odvisen od zdravstvene ozaveščenosti prebivalcev, usposobljenosti zdravnikov prvega stika za prepoznavanje teh bolezni in dostopnosti diagnostičnih preiskav. Dodatno pa možnost ozdravitve povečujejo presejalni programi," je opozorila Alenka Hafner.

Najslabša odzivnost v Program Svit v občinah Jesenice in Jezersko

Ves marec pa je mednarodni mesec boja proti raku debelega črevesa in danke. V Sloveniji od leta 2009 deluje Program Svit, državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki, namenjen prebivalcem, starim od petdeset do 74 let. Najboljšo odzivnost na Gorenjskem ima Upravna enota Škofja Loka, kjer so vse štiri občine presegle ciljno vrednost 70 odstotkov. Najslabša pa je odzivnost v občinah Jesenice in Jezersko. Testiranje v programu je brezplačno za vse, ki imajo urejeno osnovno zdravstveno zavarovanje, saj celoten potek presejanja financira Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.