Spornega centra vendarle ne bo?

V komendski poslovni coni naj bi zrasel center za obdelavo nevarnih odpadkov, a kot pravijo v podjetju Ecoplus, ki je že pred časom začelo postopke za izdajo gradbenega dovoljenja, so zaradi pritiskov javnosti vse aktivnosti za nedoločen čas ustavili.

Zaradi pritiskov so se v podjetju Ecoplus odločili, da za nedoločen čas ustavijo aktivnosti v zvezi z gradnjo zbirnega centra.

Žeje pri Komendi – Ljubljansko podjetje Ecoplus želi v novem centru v Poslovni coni Komenda izvajati predvsem predelavo odpadnih voda iz avtopralnic ter peskolovov in lovilnikov olj, ki so nameščeni na parkiriščih trgovinskih centrov, bencinskih servisov in drugih javnih površin. Kot pravijo, bi pri čiščenju uporab­ljali enake naprave, kot jih uporabljajo na komunalnih čistilnih napravah, odpadno vodo, ki je ne bodo mogli očistiti, pa bodo odpeljali na Centralno čistilno napravo Domžale - Kamnik, v primeru večje onesnaženosti pa na sežig v tujino.

Tovrstna dejavnost pa ni po volji okoliškim prebivalcem, ki jih skrbi nevarnost onesnaženja. Prejšnji teden se je že odzvala vodiška občinska uprava.

Občina Vodice je skupaj s Komunalo Vodice ministrstvu za okolje in prostor ter pristojnemu inšpektoratu poslala dopis o nasprotovanju gradnji. Kot nam je povedal vodiški župan Aco Franc Šuštar, je za občino lokacija gradnje popolnoma nesprejemljiva, saj je v neposredni bližini komendske poslovne cone zajetje pitne vode iz vodnjaka Kuharjev boršt. V dopisu opozarjajo pristojne, da lahko kakršna koli okvara sistema ali nekontrolirano izlitje v podtalnico ogrozi vodne vire za približno pet tisoč prebivalcev občine, zato so v razpisu zahtevali tudi, da se jim prizna položaj stranke, ki se ima zaradi svojih pravic in koristi pravico udeleževati postopkov v zvezi z nameravanim posegom. »Če bi prišlo do onesnaženja, bi to za nas pomenilo katastrofo, zato moramo nujno zavarovati svoje vodne vire,« je prepričan Šuštar.

Pritiskom so se, kot kaže, uklonili tudi v podjetju, saj so nas v torek obvestili, da so se »zaradi pritiskov javnosti, novinarjev in občin« odločili, da »za nedoločen čas ustavijo aktivnosti zbiranja soglasij za gradnjo poslovne stavbe in zbirnega centra«. Za načrtovano gradnjo je sicer Agencija RS za okolje in prostor konec januarja izdala sklep, da mora investitor izvesti presojo vplivov na okolje in pridobiti okoljevarstveno soglasje.

V podjetju so nam sicer še prejšnji petek, pred odločitvijo o ustavitvi aktivnosti, pojasnjevali, da skrbi občanov in občin razumejo ter da so pri načrtovanju upoštevali varnostne ukrepe, da do onesnaženja ne bi prišlo. Zato so, kot je pojasnil Miha Lampreht iz podjetja Ecoplus, tudi izbrali lokacijo, ki leži zunaj vodovarstvenih območij virov pitne vode in poplavno ogroženih območij. Sistem predelave v načrtovanem objektu naj bi potekal v celoti v zaprtem objektu, kjer bo zagotovljeno, da do razlitja na zunanje površine ne bo prišlo. V ta namen bi namreč zgradili betonsko posodo, ki bi preprečila nenadzorovan iztok vode.

Za komentar smo zaprosili komendskega župana Stanislava Poglajna, ki takšni investiciji na občinskih tleh ne nasprotuje, dokler poteka v skladu z zakonodajo in je podvržena inšpekcijskemu nadzoru. Razumljivo pa se mu zdi tudi ravnanje Občine Vodice, saj, kot pravi, je povsem normalno, da želi zaščititi svoje interese.