Optimizem in humor zoper stres

Pred dnevom žena je Razvojna agencija Sora povabila ženske na delavnico, kjer je beseda tekla o preobremenjenosti poslovne ženske. Napotki, kako obvladovati stres in preprečevati izgorelost.

Škofja Loka – Delavnico je vodil psiholog Iztok Žilavec, ki se ukvarja s psihološko podporo in motivacijo vrhunskih športnikov. Primerna bi bila za kogar koli, ne le ženske, saj se v vsakdanjem življenju vsi srečujemo z obremenitvami in napetostmi. Toda tokrat so jo namenili ženskam, ustanoviteljicam podjetij, lastnicam, zaposlenim in vsem ostalim, ki čutijo, da jih najedajo posledice vsakodnevnega stresa. Dvajset jih je prisluhnilo psihologovi razlagi in napotkom, kako se uspešno spopadati z nenehnim stresom. Stres je sicer normalna reakcija organizma na ogrožujoče dražljaje iz okolja, zaradi njega se aktiviramo, ukrepamo, smo ustvarjalni, toda če smo nenehno pod stresom, lahko pride do izgorelosti.

Pred več desetletji se je od žensk pričakovalo, da se poročijo, imajo otroke, ostanejo doma, skrbijo za moža in družino. Danes ni več tako: ženske so si pridobile izobrazbo, veliko jih ima svoje kariere, čutijo potrebo po dokazovanju, saj se morajo običajno za svoje cilje potruditi bolj kot moški. Ob tem pa se od njih še vedno pričakuje, da bodo skrbele za dom, moža, družino. Zaradi vlog, ki so se zgodovinsko ohranile in zaradi novih pričakovanj so veliko bolj obremenjene od moških, je razmišljal psiholog. Udeleženkam je pojasnil, kako deluje stres na naše telo in psihično stanje, in jih seznanil s tehnikami, ki nam pomagajo, da obvladujemo stres. Med telesnimi tehnikami so to zlasti avtogeni trening, vizualizacija, hipnozna, dihalne tehnike, tehnika progresivne relaksacije, metoda obvladovanja telesnih odzivov. Pomagamo si tudi z miselnimi tehnikami, in sicer tako, da ustavimo negativne misli, s tehniko pozitivnega samogovora, sidranjem pozitivnih misli in predstav, najbolj pomaga optimizem, ki se ga po psihologovih besedah da naučiti, najbolj konstruktiven način pa je humor.

Če smo več let zapored pod stresom in se ne moremo razbremeniti, pride do izgorelosti. Njena prva stopnja je izčrpanost, druga občutek ujetosti in nemoči, tretja sindrom adrenalne izgorelosti, ki vodi v zlom in od česar si težko povsem opomoremo. Optimistično naravnane osebe ne doživijo izgorelosti, je poudaril Žilavec in kot eno od vaj predlagal, naj si vsak večer zapišemo eno dobro stvar, ki smo jo doživeli čez dan. To nam dvigne razpoloženje. In kaj še lahko naredimo? Pravilno izbrana zmerna telesna aktivnost je dobra protiutež stresu. Pomagajo tehnike soočanja s stresom, večkrat omenjena optimistično naravnana miselnost in ravnotežje med dejavnostjo, ki nas obremenjuje, in tisto, ki nas razbremenjuje. Pokazal je tudi tehnike dihanja in popeljal udeleženke v globoko sproščanje, tako da je bilo zadnje vprašanje iz občinstva: kdaj bo spet kakšna tovrstna delavnica.