Na Festivalu naše prihodnosti, ki ga pripravljajo v OŠ Orehek, se vsako leto zbere več učencev.

Snovalci prihodnosti

Več kot tristo učencev iz dvajsetih gorenjskih osnovnih šol je minulo soboto sodelovalo na Festivalu naše prihodnosti, ki so ga v Osnovni šoli Orehek pripravili šesto leto zapored.

S festivalom želijo učencem gorenjskih osnovnih šol približati različna znanja in veščine, s katerimi se pri rednem pouku ne spoznajo. Tokrat so zanje pripravili 23 različnih delavnic, ki jih je pomagalo oblikovati petdeset mentorjev iz osnovnih šol ter predstavniki Šolskega centra Škofja Loka, zavoda MEPI, OpenLaba, pedagoške fakultete in Onkološkega inštituta Ljubljana. Poudarek je bil tudi tokrat na aktivnem druženju nadarjenih in radovednih učencev ter njihovih mentorjev.

Na delavnicah so se učenci med drugim posvetili programiranju, tradicionalni kitajski umetnosti in »čudnim« fizikalnim pojavom, se učili tujih in znakovnega jezika, opazovali svet pod mikroskopom, izdelovali svoja glasbila in sestavili ritmični orkester, izdelali zapestnico prijateljstva in bivak iz naravnih materialov ter počeli še vrsto drugih zanimivih stvari. Po besedah Simone Ostovič iz Osnovne šole Orehek festival vsako leto pritegne več učencev. »Delo z mladimi in nadarjenimi je zelo pomembno, saj so oni naša prihodnost,« je poudarila. Tudi vršilka dolžnosti ravnateljice OŠ Orehek Katja Kržan je prepričana, da je treba pozdraviti željo in zanimanje mladih po raziskovanju. »S svojimi idejami in inovativnostjo boste oblikovali prihodnost, ki bo zanimiva in prava,« jih je nagovorila pred začetkom srečanja. Lucija Rakovec iz kranjske območne enote zavoda za šolstvo jim je zaupala recept za uspeh: »Ključna lastnost je predanost, to pomeni strastno prizadevanje, da sledite dolgoročnim ciljem.« Predstojnica Centra za raziskovanje in spodbujanje nadarjenosti s Pedagoške fakultete Ljubljana Mojca Juriševič je razkrila, da njihove raziskave kažejo, da učenci, ki želijo nekaj več, v šoli pričakujejo več ustvarjalnosti in dobre odnose. V šoli na Orehku so ta dan gostili tudi voditelja Malih sivih celic, dramskega igralca Nika Škrleca. Zaupal jim je, da je njegov največji talent radovednost. »Vse ostalo potem pride zraven,« je poudaril.