Kultura - po pravilih

Nov pravilnik o sofinanciranju ljubiteljskih kulturnih dejavnosti v občini Naklo prinaša nekaj sprememb in tudi kritičen pogled na to, da se mora ljubiteljska kultura sistemsko vse več ukvarjati z birokracijo.

Naklo – Občinski svetniki so na februarski seji obravnavali pravilnik o sofinanciranju ljubiteljskih kulturnih dejavnosti v občini Naklo. Razlog za sprejem novega pravilnika je več kritičnih pripomb Skupne službe notranje revizije Kranj (SSNR) k do sedaj veljavnemu. Kot so pojasnili na občinski upravi, morajo slediti zakonu o uresničevanju javnega interesa za kulturo in skladno z njim urediti postopek izvedbe javnega razpisa, imenovanje dveh različnih komisij za odpiranje in ocenjevanje vlog ter rok za dopolnitev nepopolnih vlog. SSNR je tudi mnenja, da mora občina pri izvedbi javnega razpisa vrednotiti in sofinancirati izvedene projekte in programe za tekoče leto, in ne za preteklo leto, kot je bilo do sedaj, in da se morajo tudi sredstva porabiti v tekočem letu. Kritičen je bil svetnik Ivan Meglič, po njegovi oceni pravilnik ne izkazuje javnega interesa za ljubiteljsko kulturno dejavnost. Namesto da bi se v društvu, Meglič je predsednik KTD pod Krivo jelko, ukvarjali z vsebinskim programom, se morajo vse več ukvarjati s tem, da do pike natančno izpolnjujejo vloge za javne razpise, zahtevne računovodske izkaze, za kar seveda nimajo znanja – in ne dovolj denarja, da bi plačevali vse te storitve. Njegova kritika ni uperjena na občinsko upravo, ampak sistem. Župan Marko Mravlja je pojasnil, da je občina dolžna upoštevati navodila SSNR. Direktor občinske uprave Tomaž Pliberšek je dodal, da občina po besedah SSNR društva še vedno bogato sofinancira, kar se mu zdi povsem v redu, ko gre za kvalitetne programe.

Svetnica Nataša Zaletelj je opozorila, da je težko vnaprej za celo leto napisati, kaj vse bo društvo izvedlo. Podžupan Jure Renko, ki je sodeloval pri pripravi pravilnika, je pojasnil, da zadeve niso enostavne in da bodo nekje v drugi polovici obravnavanega leta izvedli vmesna preverjanja v društvih, pa ne zaradi nadzora, ampak pomoči društvom, da se z vmesnimi poročili, izvedbenimi dokazili ustvari neki realni plan dela. Približno sedemdeset odstotkov sredstev naj bi društva dobila po podpisu pogodbe v tekočem letu, trideset odstotkov pa po prvem decembru.

SSNR je še ugotovila, da občina nima strategije načrta razvoja kulture, svetniki so sprejeli tudi letni program kulture za leto 2018.