Promet je eden največjih onesnaževalcev zraka. / Foto: Tina Dokl

Merijo kakovost zraka in hrup

Na petih lokacijah v Škofji Loki od januarja do aprila poskusno merijo kakovost zraka in hrup. Do aprila bo vzpostavljena tudi posebna aplikacija za prikaz rezultatov meritev na mobilnih telefonih.

Škofja Loka – Znano je, da največje onesnaženje zraka povzročajo promet, kurjenje na trda goriva in nekateri večji industrijski obrati, največja grožnja zdravju pa so pozimi delci v zraku in poleti talni ozon. V Škofji Loki doslej ni bilo stalnega merilnega mesta za sprem­ljanje takšnega onesnaženja, pač pa se je doslej dva­krat (leta 2007 in 2012) z začasnimi merilnimi postajami na različnih lokacijah merila kakovost zunanjega zraka. Meritve so pokazale večje onesnaženje zraka pozimi, ko so bile v zunanjem zraku občasno prekoračene mejne vrednosti za delce PM10, čeprav je bilo preseganje manjše od dovoljenih 35 preseganj na leto. Podobno so ugotavljali pri merjenju koncentracij ozona: povprečne izmerjene vrednosti v merilnem obdobju sicer ne presegajo mejnih vrednosti, vendar pa so maksimalne izmerjene urne koncentracije presegle mejno vrednost tudi za 35 odstotkov.

Pomemben dejavnik standardov kakovosti okolja je tudi hrup, ki ima bis­tven vpliv na zdravje ljudi. Občina Škofja Loka nima izdelane strateške karte hrupa, čeprav bi jih za nekatere obremenjene ces­tne odseke glede na veljavno zakonodajo morala imeti. Ta pomanjkljivost se je pokazala tudi v procesu izdelave celostne prometne strategije.

Zaradi takih ugotovitev in ugotovitev modelnega izračuna širjenja formaldehida iz podjetja Knauf Insula­tion v okolje so pripravili izhodišča za vzpostavitev mreže merilnih postaj za spremljanje kakovosti zunanjega zraka in hrupa v občini Škofja Loka, od izdelave strokovnih podlag do postavitve mreže merilnih postaj, izvedbe poskusnih meritev in aplikacije za prikaz podatkov. Določili so lokacije merilnih mest in namestili merilne naprave na avtobusni postaji Škofja Loka, v Virmašah, Frankovem naselju, blizu železniške postaje na Trati in na Godešiču. Naprave merijo prašne delce, dušikove okside, ozon in ogljikov monoksid v zraku, ravni hrupa, od meteoroloških podatkov pa temperaturo, vlažnost in pritisk. Ko bo vzpostavljena še aplikacija za spremljanje rezultatov na mobilnih telefonih, bodo podatki dostopni vsakomur, občinski upravi pa bodo služili za podrobnejše analize in obdelave različnih parametrov. V primeru prekoračitev bodo izdelana in izdana opozorila javnosti in napotki za ustrezno ukrepanje, pojasnjujejo na Občini Škofja Loka. Dodajajo pojasnilo, da je strošek nakupa mreže petih merilnih postaj za zrak in hrup s potrebno internetno povezavo ter izdelave aplikacije za prikaz in obdelavo podatkov znašal 19.900 evrov.