Velike razlike pri nadomestilih

Med bankami in hranilnicami so glede višine nadomestil, ki jih zaračunavajo za opravljanje plačilnih storitev, precejšnje razlike, sta pokazala najnovejša analiza nadomestil in izračun stroškov košarice.

Poglejmo stroške košaric plačilnih storitev pri ponudnikih, ki imata sedež na Gorenjskem! V Gorenjski banki je pri poslovanju s prebivalstvom košarica za tradicionalnega komitenta lani znašala 103,60 evra in za e-komitenta 49,20 evra, v Hranilnici Lon pa za tradicionalnega komitenta 65,86 evra in za e-komitenta 45,12 evra. Pri poslovanju s pravnimi osebami so v Gorenjski banki stroški košarice za tradicionalnega komitenta znašali 848,27 evra in za e-komitenta 459,35 evra, v Lonu pa za »tradicionalista« 604,84 evra in za e-komitenta 292,51 evra.

Kranj – Banka Slovenije je letos ponovno, že deveto leto zapored, pripravila analizo nadomestil, ki jih banke in hranilnice zaračunavajo fizičnim in pravnim osebam, ter izračun stroškov košaric plačilnih storitev. Medtem ko ne sme in ne more vplivati na višino nadomestil, saj je to v pristojnosti bank in hranilnic, pa z objavo analize nadomestil in izračuna stroškov košarice omogoča potrošnikom primerjavo med različnimi ponudniki plačilnih storitev, s čimer jim olajša odločitev o izbiri.

Kot je pokazala analiza, ki vključuje dvanajst bank in tri hranilnice, so bila na zadnji lanski dan povprečna nadomestila v primerjavi z letom prej višja v 12 od skupno 21 analiziranih segmentov plačilnih storitev, v šestih so se znižala, v treh pa se niso spremenila. Najbolj, za skoraj 29 odstotkov, se je zvišalo povprečno nadomestilo za eksterna plačila s trajnim nalogom za fizične osebe, kar je lahko tudi posledica preusmerjanja uporabnikov plačilnih storitev na stroškovno učinkovitejšo alternativo (npr. na direktne obremenitve); najbolj, za 3,85 odstotka, pa se je znižalo povprečno nadomestilo za vodenje transakcijskega računa za fizične osebe.

Uporabniki plačilnih storitev lahko primerjajo ponudnike plačilnih storitev tudi na podlagi stroškov, ki jim jih zaračunavajo za opravljanje storitev, pri tem pa se letni stroški razlikujejo glede na način poslovanja z banko ali hranilnico in so odvisni od tega, ali stranka pri plačevanju uporabi bančno okence (tradicionalni komitent) ali elektronsko banko (e-komitent). Analiza je pokazala, da je pri poslovanju s prebivalstvom košarica plačilnih storitev za tradicionalnega komitenta najdražja v Sberbank banki (123,31 evra) in najcenejša v Delavski hranilnici (32,06 evra), za e-komitenta pa najdražja v NLB (55,95 evra) in najcenejša v Delavski hranilnici (27,30 evra). Pri poslovanju s pravnimi osebami je za tradicionalnega komitenta najdražja košarica v UniCredit Banki Slovenija (1031,45 evra) in najcenejša v Primorski hranilnici Vipava (364,80 evra), za e-komitenta pa najdražja v Sberbank banki (553,55 evra) in najcenejša v Primorski hranilnici Vipava (189,90 evra).

V Banki Slovenije so napovedali, da bodo posamezniki (fizične osebe) lahko najkasneje do konca letošnjega oktobra primerjali višino nadomestil za nekatere storitve tudi na ravni Evropske unije. Primerjava bo možna z več kot štiri tisoč ponudniki plačilnih storitev v Evropski uniji.