Piratski odgovor na članek »Uspeh se bo meril le v manjši zlorabi konoplje«

Spoštovani,

v Piratski stranki zelo resno jemljemo doktrino politike do drog, ki temelji na dejstvih in dokazih, kar se odraža tudi pri zakonu o konoplji, ki smo ga pripravili. Zato bi radi razčistili dvome, ki so se porajali avtorici članka Uspeh se bo meril le v manjši zlorabi konoplje, objavljenega dne 15. 2. 2018. Res je, da glede na trenutne raziskave, ki še zdaleč niso popolne, legalizacija sama ne prispeva bistveno k zmanjšanju uporabe konoplje (čeprav trenutno stanje v Koloradu kaže na statistično bistveno zmanjšanje njene uporabe med mladoletnimi (vir: Ahrnsbrak et. al., 2017. Key Substance Use and Mental Health Indicators in the United States). A to niti ni tako pomembno, saj bodo ključno vlogo pri zmanjševanju uporabe konoplje odigrali trenutno podhranjeni programi izobraževanja, preventive in kurative, ki bi jim legalizacija omogočila dodatno financiranje iz naslova trošarin in davkov. Čar tovrstne, samoregulirajoče zakonodaje je v tem, da več kot bo uporabe konoplje, več bo prihodkov za programe, katerih naloga je ravno ozaveščanje in zmanjševanje uporabe ter splošno spodbujanje zdravega življenjskega sloga.

Kar se tiče problema Nizozemske: tamkajšnja situacija je specifična, saj niso legalizirali konoplje, temveč so jo le dekriminalizirali in pod manj strogimi pogoji, kot jih predvideva naš zakon, dovolili njeno prodajo. Statistiko jim sicer precej »kvari« tudi dejstvo, da Nizozemska velja za »marihuansko Meko«, kamor se zlivajo množice turistov s ciljem pokonzumiranja kolikor možno konoplje, zaradi česar pogosto prekoračijo priporočene maksimalne količine vnosa in ne upoštevajo varnostnih priporočil. Vendar pa se to dogaja predvsem zato, ker imajo le dekriminalizacijo s precej malo regulacije. Ravno regulacija pa je glavni faktor, ki lahko aktivno preprečuje oziroma najmanj zmanjšuje tovrstne ekscese.

Legalizacija pa ima poleg financiranja izobraževalnih, preventivnih in kurativnih programov tudi druge pozitivne posledice, in sicer:

- razbremenitev policije, ki kljub dekriminalizaciji sedemdeset odstotkov kršitev zakona o proizvodnji in prometu s prepovedanimi drogami obravnava iz naslova posedovanja konoplje (vir: NIJZ),

- preprečitev pojavljanja škodljivih primesi v konoplji in sintetičnih kanabinoidov, ki so lahko za razliko od naravnih smrtno nevarni (!) in se v zadnjem času pojavljajo tudi pri nas (vir: Nacionalni forenzični laboratorij),

- koloradske izkušnje z legalizacijo pa kažejo tudi 13-odstotno zmanjšanje uporabe alkohola. Za Slovenijo bi bilo tovrstno zmanjšanje porabe alkohola odlično, sploh glede na dejstvo, da zaradi posledic alkohola vsakih 11 ur umre en državljan (vir: Baggio, M., Chong, A., Kwon, S., 2017. Helping Settle the Marijuana and Alcohol Debate: Evidence from Scanner Data, ter NIJZ).

To je le nekaj pozitivnih strani popolne legalizacije in regulacije, ki so se zdele vredne izpostavitve. Kar pa se tiče negativnih strani, kot na primer zasvojenosti in zastrupitev, se te dogajajo že danes, saj se konoplja množično uporablja kljub prepovedi. Stanje se bo izboljšalo le, če poskrbimo za kvalitetne programe izobraževanja, preventive, kurative in splošnega spodbujanja zdravega življenjskega sloga, katerih financiranje zagotavlja naš zakon. Konec koncev je zastrupitev z gobami več kot s konopljo (vir: NIJZ), pa zaradi tega nabiranja gob menda ne bomo prepovedali, temveč moramo poskrbeti, da do ljudi pride znanje, katere gobe so strupene in katere užitne ter kako jih varno pripraviti.

Naj bo tako tudi s konopljo.

Patrik Kristl, Piratska stranka