Del udeležencev regijskega posveta zadružnikov v Pirničah / Foto: Gorazd Kavčič

Regijsko srečanje zadružnikov

Kritični so bili do predloga zakona o kmetijstvu, opozorili so na negotovo prihodnost malih kmetij, skrbijo jih tudi velika nihanja pri odkupni ceni mleka.

Pirniče – Zadružna zveza Slovenije je tudi letos organizirala regijska srečanja zadružnikov, eno takšnih je bilo v Zgornjih Pirničah, kjer so se zbrali predsedniki, direktorji ter člani upravnih in nadzornih odborov kmetijskih zadrug iz gorenjske, ljubljanske in kamniško-zasavske regije. Predstavniki zveze so jim skupaj s sodelavci ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano predstavili usmeritve skupne kmetijske politike po letu 2020 in aktualno dogajanje na področju kmetijstva, zlasti načrtovane javne razpise za ukrepe iz programa razvoja podeželja za obdobje 2014–2020 in predvidene zakonske novosti. Zadružniki so v razpravi izrazili pričakovanje, da bo prihodnja kmetijska politika večjo vlogo namenila kmetijam, ki obdelujejo zemljo in pridelujejo hrano. Kritični so bili do predloga zakona o kmetijstvu, ki zadruge enači z velikimi trgovskimi sistemi in od njih zahteva, da s kmeti sklenejo pisne pogodbe o obveznem odkupu kmetijskih pridelkov, četudi nimajo zagotovljene prodaje teh pridelkov. Opozorili so na negotovo prihodnost malih kmetij in na težave pri prenosu lastništva kmetij s starejše na mlajšo generacijo. Skrbijo jih velika nihanja pri odkupni ceni mleka, želijo pa si tudi, da bi javni zavodi v pripravo obrokov vključevali večji delež lokalno pridelanih živil.

V zadružni zvezi bodo letos vse napore vložili v to, da bo zakon o kmetijstvu upošteval zadruge »kot skupine kmetov, ki se prostovoljno povezujejo med sabo, da okrepijo svoj položaj proti močnejši stranki v poslovni verigi«. Nadaljevali bodo aktivnosti za uveljavitev kolektivne znamke zadružne zveze, s katero naj bi v poslovnem okolju izboljšali prepoznavnost kmetijskega in gozdarskega zadružništva. Pripravljajo se že tudi na letni posvet zadružnikov 13. in 14. marca v Portorožu, glavna tema bo prihodnost kmetijstva in zadružništva po letu 2020.