Tomaž Cör, vodja oddelka za kmetijsko svetovanje v Kmetijsko gozdarskem zavodu Kranj: »Kmetje se zavedajo, da je elektronsko izpolnjevanje vlog strokovno zahtevno delo, zato ga v večini prepuščajo kmetijskim svetovalcem, ki imajo z vnosom že veliko izkušenj.«

Začenja se nova subvencijska kampanja

V ponedeljek, 26. februarja, se bo začela letošnja subvencijska kampanja, to je kampanja izpolnjevanja in oddaje zbirnih vlog za neposredna in druga kmetijska plačila. Na Gorenjskem bo kmetom pri tem pomagalo štirinajst kmetijskih svetovalcev.

Kranj – »Redni rok za izpolnjevanje in oddajo zbirnih vlog se bo začel v ponedeljek, 26. februarja, in bo trajal do vključno 6. maja, a ker je na ta dan nedelja, bo zbirno vlogo brez znižanja izplačila možno oddati še v ponedeljek, 7. maja. Dan kasneje, to je 8. maja, se bo začel zamudni rok, ki se bo končal 31. maja, v tem obdobju pa se bo vlagateljem za vsak delovni dan zamude izplačilo znižalo za en odstotek oziroma za tri odstotke za shemo osnovnega plačila v primeru dodelitve plačilnih pravic iz nacionalne rezerve. Upravičenci, ki bodo oddajali zahtevek za ukrep Dobrobit živali – drobnica, bodo morali vložiti zbirno vlogo najpozneje do 4. maja,« je pojasnil Tomaž Cör, vodja oddelka za kmetijsko svetovanje pri Kmetijsko gozdarskem zavodu Kranj.

Kmetje sicer lahko sami izpolnijo in oddajo zbirne vloge, a velika večina jih bo verjetno tudi letos oddala s pomočjo javne službe kmetijskega svetovanja. Koliko vpisnih mest bo na Gorenjskem, kako bo z naročanjem, koliko bo storitev stala kmete …?

»Pri elektronskem izpolnjevanju zbirnih vlog bo letos sodelovalo štirinajst kmetijskih svetovalcev, vpisna mesta bodo na sedežu izpostav Jesenice, Bohinj, Lesce, Tržič, Naklo, Cerklje, Primskovo in Škofja Loka ter še v Žireh in na sedežu Zavoda Kranj, vsak ponedeljek pa bo elektronsko izpolnjevanje vlog možno tudi v Spodnjih Gorjah. Kmetje se za vnos vloge že danes lahko naročijo pri izbranih kmetijskih svetovalcih. Priporočamo jim, da izkoristijo čas, ko jim vremenske razmere še ne omogočajo dela na poljih in travnikih, in se s tem tudi izognejo morebitni gneči ob koncu kampanje. Stroški izpolnitve in oddaje zbirne vloge, ki jih bodo upravičenci plačali svetovalcem, znašajo 15,70 evra na vsakih začetih trideset minut vnosa, kar je enako lanskemu znesku.«

Na kaj naj bodo kmetje pri oddaji vloge še posebej pozorni?

»Pred oddajo vloge morajo na upravni enoti urediti GERK-e (grafične enote rabe zemljišč kmetijskih gospodarstev) in vpisati v register kmetijskih gospodarstev GERK-e, ki jih dejansko obdelujejo. Pripraviti morajo podatke o eventualni prodaji mleka in mlečnih izdelkov neposredno na kmetiji, preveriti sezname ter številke drobnice in kopitarjev na kmetiji, pri kopitarjih preveriti vpise v registru ... Za njivske površine morajo pripraviti setvene načrte za glavne in naknadne posevke. Posebej pozorni morajo biti na kmetijah, ki uveljavljajo zahtevke za več ukrepov kmetijsko okoljskih in podnebnih plačil (KOPOP), in na kmetijah, ki obdelujejo več kot petnajst hektarjev ornih površin in morajo zagotoviti površine z ekološkim pomenom (PEP).«

Kakšne so letošnje glavne novosti oziroma spremembe pri ukrepih kmetijske politike?

»Novosti je malo. Prenose plačilnih pravic je treba izvesti do 28. februarja, potrebna je registracija pašnih skupnosti in sporočanje premikov živali na planinske pašnike, na površinah z ekološkim pomenom velja prepoved uporabe fitofarmacevtskih sredstev, pri rastlinah, ki vežejo dušik, je spremenjen utežni faktor z 0,7 na ena ...«

So kmetje z novostmi dobro seznanjeni?

»Na Kmetijsko gozdarskem zavodu Kranj smo se zelo potrudili, da bi bili vlagatelji na Gorenjskem o vseh novostih in spremembah dobro obveščeni. Do konca meseca bomo izvedli 25 izobraževanj oziroma 'inštruktaž', v primeru morebitnih dodatnih vprašanj pa se kmetje še vedno lahko obrnejo tudi na katerega od naših kmetijskih svetovalcev. Vlagatelji so prejeli tudi kratek opomnik za uveljavljanje ukrepov kmetijske politike za leto 2018, iz katerega lahko razberejo obveznosti in roke.«

Koliko vlog pričakujete v letošnji kampanji?

»Pričakujemo med 3700 in 3800 vlog. Število kmetij se zaradi opuščanja kmetovanja oziroma združevanja kmetij postopno nekoliko zmanjšuje. Vsako leto nekaj vlog izpolnijo in oddajo kmetje sami, število teh vlog znaša v Sloveniji okoli pol odstotka.«