Ob praznovanju so pumovci odigrali tudi lutkovno predstavo Sneguljka in sedem palčkov. / Foto: Gorazd Kavčič

Pum je postal polnoleten

Program Projektno učenje za mlajše odrasle v Radovljici je dopolnil osemnajst let.

V osemnajstih letih so na samostojno pot pomagali 630 mladostnikom, to je povprečno 35 vsako leto.

Radovljica – »Mladostniki imajo zelo različne težave, ni tipičnega pumovca. Veliko težav je povezanih z odraščanjem, kot je uporništvo, ne zdržijo v šoli, 'špricajo'. Veliko jih je v stiski zaradi problemov v družini, nasilja, alkoholizma, tudi spolnih zlorab. Težave velikokrat rešujejo neustrezno, tudi z zlorabo drog in alkohola. Nekateri zaidejo v kriminal, drugim se razvijejo težave v duševnem zdravju, kot so depresija, psihotična stanja, motnje prehranjevanja, samopoškodovanje. Nekateri udeleženci resno razmišljajo o samomoru, ne vidijo smisla v življenju. Zato so pogovori zelo pomembni, da skupaj z njimi poiščemo rešitve in jih tudi napotimo v ustrezne oblike pomoči,« je povedala Mateja Rozman Amon, direktorica Ljudske univerze Radovljica, ob praznovanju osemnajstletnice delovanja programa Projektno učenje za mlajše odrasle, ki mu krajše rečejo kar Pum.

Program je zaživel februarja 2000, namenjen pa je mladim, starim od 15 do 25 let, ki so zapustili osnovnošolsko ali srednješolsko izobraževanje in so brez dela. V Pumu se problemov mladih lotijo celostno, skupaj rešujejo težave, povezane s šolo, in osebne stiske. Poleg učenja – cilj je dokončanje šolanja – so udeležencem na voljo številne interesne dejavnosti, ukvarjajo se s športom, v teh letih so naredili več filmov, gledaliških iger, modno revijo, lutkovno igrico, nekaj videospotov, fotografsko razstavo, plesno predstavo, PUMopis, dokumentarni film o duševnem zdravju mladih z naslovom Hočem živeti ...

»Glavni poudarek pri delu z mladimi je v tem, da jih mentorji spoštujemo, jih jemljemo kot enakovredne in jih imamo radi. Vedno jim stojimo ob strani, nikoli jim ne očitamo spodrsljajev, spodbujamo jih v pozitivne odločitve. Veliko situacij, ki so res hude, reši tudi humor in to, da se znamo pošaliti, jih objeti, se z njimi smejati in jih potolažiti,« je povedala Mateja Rozman Amon, pred osemnajstimi leti tudi sama mentorica v programu. »Najlepše pa je videti bivše pumovce, nekateri imajo sedaj že svoje družine, da jim gre dobro v življenju,« je dodala.

Praznovanja se je udeležil tudi radovljiški župan Ciril Globočnik, ki je poklepetal s pumovci in se razveselil njihovih pozitivnih zgodb. V imenu ministrice za delo, družino in socialne zadeve je pumovcem čestitala Mojca Faganel.