Sotesko Vintgar vsako leto obišče več ljudi. / Foto: Miro Zalokar

Iščejo rešitve za Vintgar

Prometni kaos v okolici soteske Vintgar naj bi že to poletje poskušali omiliti z usmerjanjem obiskovalcev na parkirišča, ki bi jih uredili še na drugih vstopnih točkah, torej tudi na Blejski Dobravi in v Zasipu, ne le v Podhomu.

Gorje – Sotesko Vintgar na leto obišče okrog tristo tisoč ljudi, zaradi česar se predvsem prebivalci Podhoma poleti dušijo v prometu. Problema se zavedajo tudi na Občini Gorje, kjer si zato prizadevajo za ureditev dodatnih parkirišč in infrastrukture, s katero bodo zagotovili večjo varnost obiskovalcev.

V preteklih dneh so se na skupnem sestanku sestali tudi s predstavniki občin Jesenice in Bled ter Turističnega društva Gorje, ki upravlja sotesko Vintgar. Skupaj naj bi poiskali možnosti za usmerjanje obiskovalcev tudi na druge vstopne točke v Vintgar, torej tudi z jeseniške in blejske strani, s čimer bi razbremenili promet skozi Podhom, je pojasnil župan občine Gorje Peter Torkar. Manjša parkirišča naj bi torej po novem uredili tudi na Blejski Dobravi in v Zasipu, obiskovalce pa opozorili tudi na okoliške poti, da bi s tem zmanjšali število obiskovalcev v sami soteski ter jim tako zagotovili večjo varnost in možnost polno doživeti to naravno znamenitost. Razmišljajo tudi o ureditvi enosmerne krožne poti skozi sotesko. V dobrih desetih letih je namreč število obiskovalcev poskočilo za šestkrat, s petdeset tisoč obiskovalcev v letu 2006 na dobrih tristo tisoč obiskovalcev v lanskem letu, je razložil Torkar.

V pripravi je še občinski podrobni prostorski načrt (OPPN) za območje Vršč, ki predvideva ureditev parkirišč za obiskovalce soteske ter razvoj gostinskih, turističnih in rekreacijskih dejavnosti. A temu nasprotujejo v civilni iniciativi, ki se je oblikovala oktobra lani. Prepričani so, da je celoten projekt zasnovan tako, da Podhom postaja le infrastruktura za Turistično društvo Gorje in ne upošteva mnenja lokalnih prebivalcev. S svojimi pomisleki glede priprave prostorskega načrta so seznanili tudi ministrstvo za okolje in prostor, ki je Občino Gorje ta teden pozvalo, naj odpravi kršitve in nezakonitosti, ki so nastale pri sprejemanju prostorskega načrta. Opozorili so namreč, da še niso prejeli dopolnjenega osnutka prostorskega načrta in okoljskega poročila. Po besedah Jožice Lužnik z Občine Gorje bodo dopolnjen osnutek OPPN in okoljsko poročilo ministrstvu posredovali v tem tednu. Potem ko bodo nosilci v prostoru podali svoja mnenja na okoljsko poročilo in dopolnjen osnutek, bodo ponovno objavili postopek javne razgrnitve. Po besedah Jožice Lužnik torej ne gre za nezakonitost ali kršitev, ker sprejemanje OPPN še ni končano.

Občina Gorje si želi povečati varnost in kakovost življenja vseh občanov tudi na območju vasi Podhom, ki predstavlja vplivno območje vstopa v sotesko Vintgar, je ob tem še poudaril župan. »Vse projekte, ki smo jih doslej izvedli, smo predstavili javnosti, zbrali njihove pobude in predloge. Z upoštevanjem teh pobud in predlogov je vsak izveden projekt dobil pridih sodelovanja širše skupnosti.«