Najpomembnejša skrb za vodo

V prostorih Mestne občine Kranj so se zbrali člani Razvojnega sveta gorenjske regije in župani gorenjskih občin ter potrdili seznam petindvajsetih projektov, ki jih bo Regionalna razvojna agencija Gorenjske posredovala Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo.

Kranj – Sredi lanskega novembra je Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo objavilo drugo povabilo Razvojnim svetom regij za pripravo dogovorov za razvoj regij, v okviru katerega je za celotno Slovenijo na voljo dobrih 420 milijonov evrov. V okviru tega povabila gorenjska regija lahko pridobi sredstva za sofinanciranje spodbujanja podjetništva, za spodbujanje multimodalne urbane mobilnosti, podporo naložbam za prilagajanje podnebnim spremembam, vlaganje v vodni sektor ter varstvo in obnova biotske raznovrstnosti.

Po izvedenem usklajevanju znotraj regije bo Gorenjska v dopolnjeni dogovor za razvoj regije vključila 25 projektnih predlogov v skupni vrednosti dobrih trideset milijonov evrov. Največ potreb je v regiji po vlaganju v vodni sektor, tako po gradnji javne infrastrukture za odpadno vodo kot tudi za oskrbo s pitno vodo. Gorenjske občine so v koordinaciji z Regionalno razvojno agencijo Gorenjske pripravile za skupaj dobrih 47 milijonov evrov vredne projekte s področja vlaganja v vodni sektor, za katere želijo pridobiti dobrih dvajset milijonov evrov iz naslova neposredne potrditve projektov v okviru instrumenta dogovor za razvoj regij. Velik interes se v regiji kaže tudi za gradnjo kolesarskih povezav za zagotavljanje trajnostne mobilnosti. V potrjenem predlogu je za sofinanciranje vključenih za dobrih 5,8 milijona evrov kolesarskih povezav. V okviru prednostne naložbe spodbujanje podjetništva so tri občine pripravile projekte za vlaganje v poslovno infrastrukturo, investicije v poslovne cone.

V dogovor za razvoj gorenjske regije je poleg regijskih projektov vključen medregijski projekt sodelovanja med gorenjsko in ljubljansko urbano regijo, oskrba s pitno vodo na območju Zg. Save ter vseslovenski projekt spodbujanja podjetništva poimenovan Podjetno nad izzive, katerega nosilec je Regionalna razvojna agencija Gorenjske, BSC Kranj. Po posredovanju dopolnjenega dogovora za razvoj gorenjske regije Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo bo sledil teritorialni razvojni dialog med regijo in državo za dokončno pripravo in podpis dopolnjenega dogovora, ki se pričakuje še v prvi polovici tega leta.

Na seji je predstavnik Slovenske izvozne in razvojne banke županom predstavil tudi aktualne informacije o možnostih pridobitve finančnih sredstev pri SID banki s poudarkom na programih, ki so namenjeni financiranju občin.