Bohinj prekoračil magično mejo

V Bohinju so lani presegli magično mejo pol milijona nočitev.

Nad slovenskim povprečjem je bila tudi dolžina bivanja, ki je bila ob neupoštevanju planinskih koč, kjer gostje praviloma prenočijo samo eno noč, skoraj tri dni oziroma natančneje 2,88 dneva.

Stara Fužina – V Bohinju so v letu 2017 zabeležili več kot 550 tisoč nočitev, kar je več kot sedemdeset tisoč več kot leta 2016. Med gosti so največji, tridesetodstotni delež predstavljali domači gostje, sledili so jim Nemci s 14 odstotki, veliko je bilo tudi gostov iz Češke, Nizozemske in Velike Britanije.

Kljub tradicionalno dobrim rezultatom v juliju in avgustu, ko so zabeležili 130 in 160 tisoč nočitev, so izjemne rezultate zabeležili tudi v maju, juniju in jesenskih mesecih, torej izven glavne sezone. Največji premik so zabeležili junija, ko se je število nočitev povečalo za skoraj petdeset odstotkov. Kot dodajajo na Turizmu Bohinj, jih posebno veseli, da je bilo več nočitev zabeleženih tudi v pomladnih in jesenskih mesecih – maja okoli tri tisoč nočitev oziroma 16 odstotkov več kot leto prej, aprila sedem tisoč oziroma kar štirideset odstotkov več ter jeseni, septembra in oktobra, okoli štiri tisoč nočitev več, kar je septembra predstavljalo osem-, oktobra pa kar 34-odstotno povišanje glede na leto 2016.

»Če bi hoteli ob Bohinjskem jezeru, ki so bili nekoč nosilci turizma v Bohinju, normalno delovali, bi bilo nočitev lahko od 750 do 800 tisoč. Verjamem, da bi potem v nekaj letih lahko presegli tudi milijon nočitev letno,« je dejal Klemen Langus, direktor Turizma Bohinj, in dodal, da rekordi in številke niso njihov cilj. »Želimo si kvalitetnega turizma, tukaj nas čakajo največji izzivi: infrastruktura, prometni režim in seveda kvalitetna doživetja za zahtevnejše goste. Želimo si predvsem podaljšati sezono, na kar zagotovo vplivajo tudi jesenske in pomladne aktivnosti, kot sta Dnevi pohodništva in Mednarodni festival alpskega cvetja. Ravno slednji je zagotovo Bohinj predstavil v podobi, ki jo želimo predstaviti tudi gostom in obiskovalcem. Je zagotovo vplival na odločitev projekta Evropske destinacije odličnosti, da je predlagal Bohinj kot kandidata za najboljše destinacije 2018. Potem je tu še znamka Bohinjsko/From Bohinj, prek katere sporočamo jasno vizijo, kakšni želimo biti in kaj želimo gostom ponuditi ter vplivati na lokalno ekonomijo.« Po prepričanju Klemna Langusa pa se razlogi za dobre rezultate skrivajo tudi v partnerstvu in sodelovanju na področju bohinjskega turizma, sodelovanje pa širijo na regionalni nivo, na destinacijo Julijske Alpe.