Luka Pavlin / Foto: Tina Dokl

Ukvarjajo se z društveno zgodovino

Letošnji udeleženci študijskega krožka pri Medobčinskem društvu slepih in slabovidnih Kranj se ukvarjajo s preteklostjo društva, ki letos praznuje sedemdeset let.

Kranj – Kot pravi vodja študijskega krožka Luka Pavlin, tovrstno neformalno izobraževanje odraslih v kranjskem medobčinskem društvu slepih in slabovidnih zagotovo poteka že dve desetletji. Pred njim jih je vodila Majda Muri, nekaj časa sta jih skupaj, od letos jih kot usposobljeni mentor sam. Študijski krožki, ki potekajo pod okriljem Andragoškega centra Slovenije, so se ukvarjali že z različnimi temami, v letošnjem študijskem letu pa so se posvetili samim sebi, društvu in njegovi sedemdesetletnici.

»Ob tej priložnosti bomo izdali zbornik, kar je moj dolg še iz obdobja od 2012 do 2014, ko sem bil v okviru javnih del zaposlen na društvu,« priznava Luka Pavlin. »Nanj sem se spomnil, ko smo lani oblikovali program študijskega krožka. Sedaj ugotavljam, da je bila odločitev kar prava, saj ima tako skupina udeležencev pred seboj konkreten akcijski cilj z izdelkom ob koncu. Naš cilj je izdaja zbornika ob jubileju. Na srečanja krožka vabimo sogovornike, povezane s preteklostjo in tudi sedanjostjo društva, od katerih smo se ob dosedanjih druženjih že veliko naučili. Z njimi na srečanjih opravim pogovor, tudi udeleženci krožkov imajo sogovornikom možnost postavljati vprašanja, rezultat bodo intervjuji, objavljeni v zborniku. Na njih je zasnovana glavnina vsebine zbornika, ki bo izšel do junija, ko bo tudi prireditev ob 70-letnici delovanja društva.«

Luka in člani krožka so opravili že veliko pogovorov z zanimivimi sobesedniki, med njimi tudi z dolgoletnim predsednikom društva Antonom Žakljem in z aktualnim Emilom Murijem, več dobrimi športniki, s člani skupine za samopomoč, z likovniki, gledališčniki, vodjem sekcij ali s sicer zanimivimi člani. Čeprav so se v pretežni meri naslonili na preteklost, pa pogovori s sedanjimi aktivnimi člani in tudi mlajšo generacijo nakazujejo, da ima društvo poleg aktivne preteklosti tudi prihodnost.

»Zbornik smo naslovili z mislijo Upam si, zato zmorem. Porodila se mi je v pogovorih s starejšimi člani društva, ki so si v preteklosti kljub slabšim razmeram marsikaj upali, kar si danes težko predstavljamo: se denimo zaposliti v tovarni ali se enakovredno kosati v športnih preizkušnjah. Tako se je na primer Štefan Hudolin neustrašno lotil rekreativnega izziva Kaveljci in korenine, ki ga je v sedemdesetih letih vodila RTV Slovenija,« navede Luka Pavlin primer poguma, ki so ga v preteklosti dokazovali slepi in slabovidni. Sogovornike so iskali tudi med člani z območja Škofje Loke, kjer so bile v preteklosti v Strahlovem gradu obrtne delavnice za slepe in slabovidne, kjer so se ti ukvarjali s ščetkarstvom, pletarstvom in metlarstvom. V pogovoru z mlajšo generacijo pa v krožku, ki ga obiskuje od 10 do 15 udeležencev, spoznavajo, kako so se slepi in slabovidni šolali v zavodu in kakšne so njihove težave pri zaposlitvi.