Juš Milčinski in nizozemski pisatelj Toon Tellegen / Foto: arhiv organizatorjev

Bralnice pod slamnikom

Mladinski literarni festival združuje več kot sto dogodkov, slavnostno pa ga je odprla varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer.

Domžale – Ob koncu januarja se je začel odvijati že osmi mladinski literarni festival Bralnice pod slamnikom, ki ga organizira založba Miš z Gorjuše nad Dobom v sodelovanju z nekaterimi slovenskimi knjižicami. Moto letošnjega festivala, prvega tovrstnega v Sloveniji, ki preko knjig spodbuja k več strpnosti, medgeneracijskemu sodelovanju, sprejemanju drugačnosti in medkulturnemu povezovanju, so novi začetki. Festival je slavnostno odprla varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer, ki je mlade obiskovalce med drugim spodbudila, naj čim več berejo, saj »je knjiga najlepša popotnica za življenje«. Podobnih misli je bil tudi domžalski župan Toni Dragar, ki je mladim svetoval, naj upoštevajo zgled njegove stare mame, ki mu je v mladosti svetovala, naj posamezno knjigo odpre večkrat, saj bo v njej vsakokrat našel kaj novega.

Vrhunec prireditve je bil pogovor voditelja Juša Milčinskega z osrednjim letošnjim gostom festivala, enim največjih živečih nizozemskih pisateljev za mlade in odrasle Toonom Tellegenom. V iskrivem slogu je mladim položil na srce, naj čim več pišejo: »S pisanjem je tako kot s športom: več kot vadiš, boljši si v tem!« Poleg pisanja pa je poudaril tudi pomembnost branja: »Čim več berite! Tudi jaz sem že kot otrok veliko bral. Seveda branje zahteva mnogo več napora kot gledanje televizije. A po drugi strani ti dá branje izjemno veliko, nagovarja te k razmišljanju!«

Na odprtju osmega festivala Bralnice pod slamnikom so organizatorji razglasili in nagradili tudi vse dobitnike likovno-ustvarjalnega natečaja, ki je imel za svojo osrednjo rdečo nit nove začetke. Med nagrajenci sta bila tudi dva učenca gorenjskih šol: Pina Štubljar iz OŠ Toma Brejca Kamnik in Neja Brank iz OŠ Rodica.

Festival bo s svojimi pestrimi dogodki – teh bo več kot sto, odvijali pa se bodo po različnih slovenskih krajih – trajal vse do prve polovice maja. Še posebej pestro pa je bilo po šolah, vrtcih, domovih za ostarele in knjižnicah pred slovenskim kulturnim praznikom.