Vse igrače so izdelane iz naravnih materialov, prav tako stvari, iz katerih ustvarjajo otroci.

Deset let vrtca Sončnica

Jesenice so bila prva občina na Gorenjskem, ki je pred desetimi leti dobila waldorfski vrtec. Ta danes deluje v prostorih Osnovne šole Poldeta Stražišarja, obiskuje pa ga osemnajst otrok.

Jesenice – Pred desetimi leti so na Hrušici odprli prvi waldorfski vrtec na Gorenjskem. Konec leta 2012 se je vrtec, ki se imenuje Sončnica, preselil na Jesenice in zdaj ima prostore v pritličju stavbe Osnovne šole Poldeta Stražišarja. Obiskuje ga osemnajst otrok, starih od enega do šest let.

Kot je povedala vodja gorenjskega waldorfskega vrtca (vrtec deluje tudi v Radovljici) Klementina Jakopič, je waldorfska pedagogika drugačna od pedagogike v javnih vrtcih. »Nikoli ne govorimo, da je naša pedagogika boljša, je pa vsekakor drugačna. Bistvo je v tem, da je naš pristop do otroka individualen, v prvi vrsti spodbujamo njegove potenciale, pri primanjkljajih pa se trudimo, da jih preseže. Vse igrače so izdelane iz naravnih materialov, prav tako stvari, iz katerih ustvarjajo otroci. Zelo pomemben je tudi ritem in povezanost z naravo. Praznujemo praznike, povezane z letnimi časi v naravi,« je dejala Jakopičeva. Velik poudarek dajejo prosti igri, otrokom tudi pustijo, da sami izrazijo željo in potrebo, s čim bi se igrali.

Velik poudarek je na umetniških dejavnostih, otroci prosto rišejo in slikajo z naravnimi barvami. Zelo pomembne so pravljice, ki jih vzgojiteljice pripovedujejo in igrajo z lutkami. In zanimivo: lutke nimajo definiranih obrazov, otrok si sam ustvari predstavo, ali bo lik pozitiven ali negativen, žalosten ali vesel, moškega ali ženskega spola ... Pri tem seveda uporablja svojo domišljijo.

Po besedah Jakopičeve je eden od predsodkov o waldorfski pedagogiki ta, da otroke »zavijajo v vato«. »To nikakor ne drži. Otrok je otrok, s svojimi lastnostmi in razvojem in k nam ne prihajajo čisto nič drugačni otroci kot v javne vrtce. V našem vrtcu so meje zelo jasno postavljene in te meje dajejo otroku varnost in obenem svobodo,« je poudarila in dodala, da skrbijo, da otroci živijo v realnem in ne virtualnem svetu.

Vegetarijanska prehrana

V vrtcu sami pečejo kruh, a tako, da otroci spoznajo celoten proces, od sejanja žita naprej. Posebnost waldorfskih vrtcev je tudi v tem, da je prehrana vegetarijanska, lokalna in večinoma ekološka. Za oba gorenjska waldorfska vrtca jim jo pripravljajo v Medvodah.

Obe gorenjski enoti waldorfskega vrtca sodita pod okrilje Waldorfske šole Ljubljana. Vpis v vrtec poteka vse leto, v jeseniškem vrtcu imajo še nekaj prostora. Kot je poudarila Jakopičeva, želijo razbliniti strah, da so vrtec za višje sloje. So zasebni vrtec, a prav tako sofinanciran s strani občine. »Želimo, da je waldorfski vrtec dostopen vsem, osnovna cena vrtca na Jesenicah je celo nižja od cene v javnem vrtcu. A ker občina sofinancira 85 odstotkov naše cene, starši še vedno morajo nekaj odplačati. Smo pa javno priznani in neprofitni, delamo v javnem interesu,« je še poudarila sogovornica.