Toronto leži ob Ontarijskem jezeru, na katerem se je dobro razvilo tudi športno jadranje.

Ob Velikih jezerih: Ontario in Huron (3)

Po Severni Ameriki po gorenjsko

Generacije (večinoma so mlajše od petdeset let), ki so se rodile slovenskim izseljencem v Torontu, so največkrat visoko izobražene in marsikdo dela tudi na vplivnih položajih v gospodarstvu ali javni upravi. Življenjski slog mladih izobražencev je v Kanadi pogosto zaznamovan z dolgim in spremenljivim delovnim časom ter nemalokrat tudi z veliko prostorske dinamike dela. Tako je zaradi številnih sestankov in službenih opravil po vsej Severni Ameriki potovanje z letalom postalo del vsakdana.

Morda pa tudi zato številni prebivalci Toronta za razliko od tipičnega slovenskega oddiha na Jadranu obožujejo rekreacijo in dopust ob jezerih. Severna Amerika ima pet ogromnih jezer, ki imajo skupno ime Velika jezera – vsa so po površini primerljiva oziroma celo večja od Slovenije. Ob enem od Velikih jezer, Ontarijskem jezeru, je nastalo tudi mesto Toronto. Ob njegovih obalah se na številnih tekaških stezah, igriščih in drugih športnih površinah noč in dan rekreira ogromno ljudi, ki na tak način vsaj za nekaj trenutkov »pobegnejo« iz velemestnega utripa.

Kanadčani ob Velikih jezerih preživijo tudi svoj dopust: z avtom odpotujejo proti severu, v divjino številnih naravnih parkov, iz Toronta najraje na obale Huronskega jezera. Ob tem jezeru so številni kampi in počitniške hišice, ki so v Kanadi statusni simbol, še zlasti če so tik ob jezerski obali. Zaradi množice turistov ob Huronskem jezeru pa so – kot še marsikje drugje v Severni Ameriki – pogosto prezrti prvotni prebivalci, indijansko pleme Huron, po katerem se jezero tudi imenuje.

(Nadaljevanje prihodnjič)