Predsednica sindikalne enote na Golniku Majda Grašič je stavkajočim sodelavcem predstavila stavkovne zahteve. / Foto: Gorazd Kavčič

Medicinsko in negovalno osebje za dvig plač in nove normative

Zaradi opozorilne stavke je danes delo v zdravstvenih domovih, bolnišnicah in domovih za starejše dve uri potekalo kot ob nedeljah.

Golnik – Delo v zdravstvenih domovih, bolnišnicah, domovih za starejše, centrih za socialno delo, varstveno delovnih centrih, na nacionalnem inštitutu za javno zdravje in v laboratoriju za okolje in hrano se je po jutranji dvourni opozorilni stavki zaposlenih v zdravstvu in sociali že vrnilo v vsakdanji ritem. Tudi na Univerzitetni kliniki za pljučne bolezni in alergijo Golnik, kjer so tako kot drugje stavkali med 8. in 10. uro. Njihove diplomirane medicinske sestre, srednje medicinske sestre, zdravstveni tehniki, bolničarji, strežnice, kurirje, laboranti, fizioterapevti in drugi stavkajoči so se zbrali na shodu v Vurnikovi predavalnici, kjer so se pogovarjali o stavkovnih zahtevah in tudi o morebitnih nadaljnjih stavkovnih aktivnostih, če današnja opozorilna stavka, v kateri sta združila moči Sindikat delavcev v zdravstveni negi Slovenije in Sindikat zdravstva in socialnega varstva Slovenije, ne bo prinesla napredka v pogajanjih z vladno stranjo.

»Naše stavkovne zahteve so zelo jasne in že kar nekaj časa znane. Zahtevamo dvig plač v okviru odprave plačnih anomalij, predvsem uveljavitev standardov in normativov, ki so pripravljeni že dolga leta, a ves čas ležijo nekje v predalu, zdaj pa je skrajni čas, da zaživijo, saj je preobremenjenost medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov zares velika. Zaradi tega smo priča tudi odhodom v druge dejavnosti. Zahtevamo tudi višje plačilo za neugoden delovni čas, saj delamo ponoči, ob nedeljah in praznikih za skoraj mizerno plačilo. Nekaj dodatka pač ne more odtehtati teh stvari. Glede na to, da se delovna doba podaljšuje, zahtevamo tudi izplačilo jubilejne nagrade tudi za 40 let delovne dobe,« je stavkovne zahteve v zdravstveni negi in socialnem varstvu predstavila Majda Grašič, predsednica sindikalne enote Sindikata delavcev zdravstvene nege Slovenije in predsednica stavkovnega odbora na Kliniki Golnik.

Nad podporo stavki in udeležbo je Grašičeva zelo zadovoljna: »Na shodu se nas je sicer zbralo okoli šestdeset, ki danes lahko stavkajo, drugi, ki stavko tudi podpirajo, pa so ostali na delovnih mestih, saj delo v bolnišnici ves čas poteka, resda v zmanjšanem obsegu. Na shod je prišlo tudi vodstvo klinike, ki je predstavilo svoj pogled in nas sicer podpira,« je razložila Grašičeva. Po njeni oceni se današnja stavka dotika vsaj okoli sedemdeset odstotkov zaposlenih v golniški bolnišnici.

V primeru, da s svojimi stavkovnimi zahtevami ne bodo uspeli, so v skupnem stavkovnem odboru obeh sodelujočih sindikatov odločeni, da bodo svoje stavkovne dejavnosti stopnjevali, je napovedala Grašičeva, ki je tudi predstavnica gorenjske regije v republiškem odboru sindikata zdravstvene nege. »Med drugim lahko pride do podaljševanja stavke, protesta pred vlado v Ljubljani in odklanjanja podpisov pogodb za nadurno delo.«

V zdravstvu je bilo stavk že več, nekaj tudi uspešnih, se sicer spominja Grašičeva. Kako uspešna bo tokratna, nerada napoveduje, želi pa si predvsem sprejetja novih standardov in normativov za delo medicinskih sester. »Novi normativi so potrebni predvsem zato, ker je vedno več težkih, zahtevnih bolnikov, za kar potrebujemo tudi večje število kadra. Zahtevnost našega dela se je zaradi staranja populacije v zadnjih letih enostavno zelo povečala,« je še poudarila Grašičeva, ki je na Golniku že skoraj 40 let zaposlena kot srednja medicinska sestra.