Spominsko ploščo Jožetu Peternelju Mausarju sta odkrila njegova vnuka Žane Logar in Saša Galičič. / Foto: Tanja Mlinar

Sosedje počastili Mausarja

Z odkritjem spominske plošče na njegovi hiši v Dobračevski ulici v Žireh so se pretekli četrtek poklonili spominu na slikarja in pisatelja Jožeta Peternelja Mausarja.

Žiri – Pobudnik za postavitev plošče je bil njegov sosed in dober prijatelj Viktor Žakelj, pri tem pa je po njegovih besedah sodelovala vsa soseska. »S sosedi je vedno gojil prijateljske stike, saj je vedno govoril, da 'žlahto' srečaš samo na pogrebih, sosede pa vsak dan.« Veseli ga, da bodo z odkritjem spominske plošče na hiši, kjer je živel in ustvarjal, ohranili spomin nanj.

Ploščo sta odkrila Peterneljeva vnuka Žane Logar in Saša Galičič, ki sta v hiši v Dobračevski ulici preživljala otroštvo. »Vse počitnice smo bili vnuki pri njem in smo risali z njim,« sta razložila in dodala, da se ga spominjata tudi kot pripovedovalca. Predvsem so se jima vtisnile v spomin zgodbe iz partizanov. »Ker je bil kot slikar zelo cenjen, smo bili vedno ponosni nanj,« sta še poudarila. Po prepričanju Viktorja Žaklja je Mausar poosebljal čas, v katerem je živel. »Duhovno, intelektualno, politično pa tudi vrednostno se je oblikoval v partizanih, saj je bila to zanj velika življenjska šola. V partizanih je dozorel in temu gibanju ostal zvest vse življenje.« Kot vajenec je sodeloval pri gradnji Alpine, navezal pa je tudi stik z izobraženci z žirovskega območja. Kot umetnik je najprej poskusil s pripovedništvom, a je prišel bolj do izraza njegov slikarski talent. »Njegove pripovedi v slikah so izjemne,« je poudaril Žakelj in dodal, da so njegove slike našle pot po vsem svetu. Mausarja se spominja kot zelo svojskega in zanimivega človeka. »Čeprav ni bil izobražen, je bil izjemno inteligenten.« Mausar po Žakljevih besedah ni bil le umetnik, ampak tudi podjetnik. »Prihajal je s kmetov, zato je vedel, da je treba delo unovčiti. In on je to znal.« Zato je prepričan, da je lahko to tudi spodbuda mladim, da začnejo razmišljati, da je mogoče prodreti v svet in se uveljaviti, čeprav prihajaš »s konca sveta«.

Po odkritju spominske plošče so v Kulturnem središču Stare Žiri ob zaprtju njegove razstave pripravili še večer, posvečen Jožetu Peternelju Mausarju. Njegovo slikarsko delo je predstavil muzejski svetnik in likovni kritik Damir Globočnik, profesorica slovenskega jezika na gorenjevaški osnovni šoli Nina Dolenc pa je spregovorila o Mausarju kot pripovedniku.