Ena od tekmovalnih nalog je od tekmovalcev zahtevala izris znaka grba mesta Kranj. / Foto: Primož Pičulin

Najbolj se je izkazal Aljaž Žvokelj

Na Srednji ekonomski, storitveni in gradbeni šoli Šolskega centra (ŠC) Kranj so minuli četrtek in petek gostili drugo državno tekmovanje slikopleskarjev Sloveniaskills. V petih različnih nalogah so se pomerili štirje tekmovalci.

Tekmovanje Sloveniaskills je namenjeno mladim med 18. in 25. letom starosti, osnovni cilj tekmovanja, ki se odvija vsaki dve leti, pa je promocija poklicev in poklicnega izobraževanja. Poudarek je na uporabnih znanjih in tako so sestavljene tudi tekmovalne naloge. Finalisti državnega tekmovanja v poklicnih spretnostih Sloveniaskills se uvrstijo na evropsko tekmovanje Euroskills. V slikopleskarstvu bo Slovenijo na evropskem tekmovanju, ki bo od 26. do 28. septembra potekalo v Budimpešti, zastopal Aljaž Žvokelj iz Srednje ekonomske, storitvene in gradbene šole (SEGŠ) v Kranju.

Državnega tekmovanja slikopleskarjev so se udeležili štirje tekmovalci, in sicer Toni Lavrač in Aljaž Žvokelj iz SESGŠ ter Neža Vetrih in Žana Korenjak iz Šole za hortikulturo in vizualne umetnosti Celje. V dveh tekmovalnih dnevih so morali po besedah ravnateljice SEGŠ Nade Šmid opraviti vsak po pet tekmovalnih nalog. Pri prvi nalogi so se morali izkazati pri polaganju tapet, kjer so sodniki ocenjevali ujemanje vzorca, na tapeti ni smelo biti mehurjev in odvečnega lepila, zgornji in spodnji rez sta morala biti ravna. Pri drugi nalogi pleskanja vratnega krila, vratnega podboja in okrasne letve se je zahtevala enakomerna pokritost površine, pravilna uporaba markirnega traku ter čistost celotnih vratnih kril in podboja po končanem delu. Tretja naloga je zajemala izris znaka grba mesta Kranj na podlagi izdelane šablone, pri čemer so ocenjevali lego znaka, čistost krivulj, čistost in ostrino kotov, prehode med linijami in natančnost. Pri skriti hitrostni nalogi so morali tekmovalci pripraviti nianso določene barve. Pri tej nalogi so prav tako ocenjevali ujemanje vzorca, niansiranje barv, čistost linij in enakomerno pokritost površin ter čistost celotne površine in natančnost, meril pa se je tudi potreben čas za izvedbo naloge. Pri zadnji nalogi so tekmovali v prosti tehniki, pred začetkom tekmovanja pa so morali oddati načrt. Tekmovalec je po lastnem izboru pripravil motiv in uporabil različne materiale. Ocenjevali so čistost površin okoli izdelka, skladnost izdelka z oddanim načrtom, pravilnost in čistost izvedbe ter všečnost izdelka, je razložila Nada Šmid.

Tekmovanje so v SEGŠ organizirali pod pokroviteljstvom Centra za poklicno izobraževanja, ki tudi sicer koordinira državna tekmovanja za Sloveniaskills. "Priprave na tekmovanje so bile obsežne, saj je treba upoštevati koncept tekmovanja Euroskills, se pravi čim bolj izkazati poklicne veščine in ustvarjalnost," je razložila Nada Šmid in dodala, da so s pripravami začeli že lani jeseni, saj je bilo treba zagotoviti ustrezne materiale in pripraviti tekmovalne naloge, postaviti je bilo treba tudi časovni okvir za izvedbo posamezne naloge.