Zvončke, ki so marsikje že davno pokukali na plano, naj bi danes po nižinah na Gorenjskem prekrilo od dvajset do trideset centimetrov snega. / Foto: Gorazd Kavčič

Po toplem januarju sneg

Po lanskem izredno hladnem januarju je bil letos ta po nižinah med petimi najtoplejšimi v zadnjih šestdesetih letih. Zimsko vreme pa s seboj prinaša februar.

Med vsemi merilnimi mesti na Gorenjskem so meteorologi najvišjo letošnjo januarsko temperaturo namerili v Davči minuli ponedeljek, ko je bilo 15,4 stopinje Celzija.

Kranj – Po napovedih meteorologov bo letošnji februar veliko bolj zimski mesec od januarja, ki je bil nadpovprečno topel. Medtem ko je včeraj že začelo snežiti v gorah, lahko danes pričakujejo sneg tudi po nižinah. »Najverjetneje bo na Gorenjskem po nižinah zapadlo okoli 20 do 30 cm snega, v gorah pa od pol do tri četrt metra. Sledilo bo obdobje nižjih zimskih temperatur, ki bodo vztrajale predvidoma vsaj do sredine februarja. Tudi možnost občasnega novega sneženja se bo znova povečala že v začetku in sredi prihodnjega tedna. Za drugo polovico februarja zanesljivih napovedi seveda še ni, verjetno pa bo nekoliko toplejša od prve,« je napovedal meteorolog Branko Gregorčič.

Še pred nekaj dnevi pa je bilo vreme skoraj pomladno. Medtem ko smo lani poročali o najhladnejšem januarju v zadnjih tridesetih letih (povprečne temperature so bile v Ljubljani -3,2 stopinje Celzija, v Ratečah -7,1 in na Kredarici -10,4), je bil letošnji prvi mesec povsem drugačen. Po nižinah je bil med petimi najtoplejšimi v zadnjih šestdesetih letih, v gorah pa ni bil posebno topel, je razložil Gregor Vertačnik z republiške agencije za okolje. V Ljubljani je bila januarska povprečna temperatura 4,8 stopinje Celzija, v Kranju 3,4, v Ratečah -0,8 in na Kredarici -5,4. »Temperaturni odklon letošnjega januarja glede na referenčno obdobje 1981–2010 je po večjem delu države med 3 in 5 stopinj Celzija, v gorah okoli dve stopnji Celzija,« je pojasnil Vertačnik in dodal, da je bil zadnji podobno topel, na Primorskem pa še znatno toplejši januar je bil leta 2014.

Ves minuli mesec je prevladovalo toplo vreme, niti ponoči se skoraj nikjer ni ohladilo dosti pod ledišče, ugotavlja Vertačnik. Izrazito visokih oz. rekordnih temperatur na Gorenjskem in v osrednji Sloveniji niso zabeležili, se je pa večkrat ogrelo tudi nad 10 stopinj Celzija. V Ljubljani in Kranju je bilo najtopleje 6. januarja (13,8 oz. 13), v Ratečah in na Kredarici pa 29. januarja (10,7 oz. 4,9). Te vrednosti so daleč od rekordnih za januar (Ljubljana 5. januarja 2013 – 16,3, Rateče 19. januarja 2007 – 14,5, Kredarica 7. januarja 1999 – 9,6). Med vsemi merilnimi mesti na Gorenjskem so meteorologi najvišjo letošnjo januarsko temperaturo namerili v Davči minuli ponedeljek, ko je bilo 15,4 stopinje Celzija. Najvišje – vse do 18,4 – se je živo srebro povzpelo 8. januarja v Kopru.

Kot rečeno je običajni januar za 2–5 stopinj Celzija hladnejši od letošnjega. »Zaradi velike spremenljivosti iz leta v leto pa tudi odklon za eno ali dve stopnji Celzija od tega povprečja za januar ni velik. Pri primerjavi z dolgoletnim povprečjem pa je treba dodati, da se temperatura zraka v Sloveniji zvišuje, pozimi približno za 0,3 stopinje Celzija na desetletje. Ob takšnem tempu segrevanja utegne takšen januar, kot je letošnji, konec 21. stoletja postati povsem običajen,« opozarja Vertačnik.