Na območju nekdanjega podjetja KO-OP v Mojstrani se že nekaj let kopičijo plastični odpadki.

Opozarjajo na kupe plastike

V Mojstrani se tik na obrobju Triglavskega narodnega parka že nekaj let na območju nekdanjega tovarniškega kompleksa kopičijo plastični odpadki. Domačini opozarjajo, institucije obravnavajo, lastništva se menjajo, problem pa ostaja.

Mojstrana – Okoljevarstvena organizacija Alpe Adria Green se je konec prejšnjega tedna v okviru tako imenovane Eko patrulje odpravila v Mojstrano. Ogledali so si območje nekdanjega podjetja KO-OP, kjer je radovljiško podjetje Sigor jeseni leta 2012 v treh proizvodnih halah začelo s proizvodnjo plastičnih cevi in desk ter kompostnikov, ki so jih izdelovali iz predelane plastike. Tedanji direktor podjetja, ki je na začetku zaposlovalo osem delavcev, je takrat zatrdil, da proizvodnja ne predstavlja nikakršnih obremenitev za okolje. A posel se očitno ni izšel po načrtih; zemljišče s proizvodnimi halami je trenutno v upravljanju Družbe za upravljanje terjatev ?bank, ki ga prodaja. Na svoji spletni strani ga promovirajo kot območje v Mojstrani, kraju, od koder vodijo poti v osrčje Triglavskega narodnega parka, »zato je kraj postal pomembno izhodišče za planinske ture v Julijske Alpe in sprehode v tri čudovite alpske doline Vrata, Krmo in Kot.«

»Niso se zlagali, samo niso zapisali, da na prostoru, ki ga prodajajo, kopičijo predvsem plastične odpadke, večinoma iz avtomobilske industrije,« pa ugotavljajo okoljevarstveniki, ki so o svojih opažanjih obvestili okoljsko inšpekcijo.

Na problem so že pred časom Občino Kranjska Gora opozorili domačini, ki pravijo, da so bili vse od začetka proti uvajanju te vrste gospodarstva v planinsko vas in da odlagališče predstavlja nevzdržno onesnaženje v neposredni bližini bivališč ter izredno ogroža zdravje. »Odpadke naj povzročitelji onesnaženja, ki so odgovorni zanje, odstranijo, da se prostor ustrezno sanira in bo okolje spet tako, kot je bilo prej,« so apelirali na pristojne. »Krajani protestiramo proti hudemu onesnaženju tako z zdravstvenega, higienskega, naravovarstvenega in turističnega vidika. V Zgornjesavsko dolino prihajajo turisti, ki se želijo naužiti lepot narave. Odlagališče plastičnih odpadkov kazi videz najlepšega turističnega kraja v Sloveniji in je naša velika sramota.«

Kot so pojasnili na občinski upravi v Kranjski Gori, je občina zadevo prijavila inšpekcijskim službam, z DUTB pa so se celo dogovarjali za odkup deset tisoč kvadratnih metrov velike parcele ter treh stavb za potrebe podjetništva. V lanskem proračunu so za nakup celo rezervirali 150 tisoč evrov, a je prodajalec nato ceno dvignil in do realizacije ni prišlo, so še pojasnili na občini.

Inšpekcija za okolje in naravo postopek vodi že od leta 2014, najprej proti družbi Sigor, kasneje proti podjetju iz Srbije, na katero je bilo med postopkom preneseno lastništvo firme. Sredi leta 2014 je bila celo izdana odločba o odstranitvi odpadkov, skladiščenih na prostem v nasprotju s pridobljenim okoljevarstvenim dovoljenjem. Dovoljenje za obdelavo odpadkov, tako inšpekcija, je maja lani Agencija RS za okolje z odločbo z družbe Sigor prenesla na novega upravljavca, ki mu je bila novembra lani izdana odločba, ker je odpadke delno skladiščil na nepokritem dvorišču, kar je v okoljevarstvenem dovoljenju izrecno prepovedano. Zaradi ne v celoti izpolnjene odločbe bo uveden postopek izvršbe, še pojasnjujejo na inšpektoratu.

DUTB pa, kot pravijo, aktivno išče rešitve in presoja optimalne možnosti za odstranitve omenjenih odpadkov, med drugimi tudi možnost za njihovo predelavo. »Pogovori v zvezi s tem s potencialnimi partnerji že potekajo. Odpadki bodo odstranjeni, takoj ko DUTB najde primernega ponudnika.«